SAMSUNG_07 SAMSUNG_07 SAMSUNG_07 Advertisement

Priehľadné solárne články na skleníkoch neokrádajú rastliny o svetlo

1

Organické solárne články sa ukazujú ako životaschopný systém na obnoviteľnú energiu vďaka mnohým výhodám. Môžu byť flexibilnejšie ako iné technológie, môžu byť transparentné alebo polopriehľadné a dajú sa upraviť vlnové dĺžky, ktoré zachytávajú. Teoreticky by sa tak mohli stať ideálnymi na zabudovanie do strechy skleníka. Mohli by tam zachytávať určité vlnové dĺžky svetla, pričom iné časti by prechádzali k rastlinám pod nimi.

Tím z NC State skúmal, koľko energie by tento druh zariadenia mohol vyprodukovať, a zistil, že by to mohlo stačiť na to, aby boli skleníky energeticky neutrálne. Nikto však predtým neskúmal, ako to ovplyvní rastliny. Práve to je zameraním novej štúdie. Výskumníci pestovali v skleníku červený šalát 30 dní, kým úplne dozrel. Všetky rastliny mali rovnaké pestovateľské podmienky (teplota, voda, hnojivo a koncentrácia CO2), jediný rozdiel bol vo svetle.

Šalát bol rozdelený do 4 skupín – kontrolná skupina dostávala pravidelné biele svetlo a tri experimentálne skupiny rástli pod svetlom, ktoré prešlo rôznymi filtrami. Zmenil sa tak pomer červeného a modrého svetla, ktoré dostávali, aby sa napodobnilo blokovanie istých vlnových dĺžok priehľadnými solárnymi článkami. Potom tím monitoroval niekoľko ukazovateľov zdravia rastlín – počet a veľkosť listov, hmotnosť, množstvo CO2, ktoré absorbovali, a hladinu antioxidantov, ktoré obsahovali.

Prekvapivo sa ukázalo, že šalátom sa darilo bez ohľadu na to, aký druh svetla dostávali. Výskumníci nezistili výrazný rozdiel medzi kontrolnou skupinou a experimentálnymi a ani medzi rôznymi filtrami. Tím teraz testuje účinky blokovania rôznych vlnových dĺžok svetla na iné plodiny, napríklad paradajky. Výskum bol publikovaný v časopise Cell Reports Physical Science.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

Ak su priehladne ... reakcia na: Priehľadné solárne články na skleníkoch neokrádajú rastliny o svetlo

24.3.2021 17:03
... tak ich ucinnost nebude stat za vela. Je logicke ze su tie fotovoltaicke clanky cierne. Musia absorbovat co najviac energie. Urobit to priehladne ako sklo a ucinnost bude na urovni percenta alebo menej.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať