SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Test stolovej vŕtačky Parkside PTBM 400 A1

0

Pri výrobe umelej hlavy na záznam priestorového zvuku a ďalších prípravkov pre nakrúcanie videí som narazil som na limity jednorýchlostnej ručnej vŕtačky v stojane, tak som prešiel na stolovú vŕtačku Parkside. Keby mala masívnejší vŕtací stôl, nemala by chybu. Vzhľadom na cenu 69 € (v akcii) je aj napriek tomu fajn. Vreteno nemá žiadnu vôľu a zmena rýchlosti presúvaním klinového remeňa na stupňovitých remeniciach sa pri trochu cviku dá zvládnuť za necelú minútu.

Vŕtačka je určená na presné vŕtanie do dreva, kovu a plastu, má 400 W motor a remeňový pohon s piatimi rýchlosťami vŕtania od 600 do 2 650/min. Maximálny zdvih vŕtania je 50 mm a do skľučovadla sa dá upnúť vrták s max priemerom stopky 13 mm.

Zmontovanie vŕtačky trvá približne 15 minút

Vŕtačka má plexisklový kryt priestoru v ktorom sa vŕta, laserový ukazovateľ stredu vrtáku a výškovo nastaviteľný pracovný stôl ktorý sa dá naklopiť v rozsahu  -45° až +45°. Vŕtací stôl je výškovo nastaviteľný a môžete ho naklopiť do obidvoch strán o 45°, takže môžete vŕtať aj šikmé diery. Zverák, ktorý je súčasťou balenia môžete upevniť buď na pracovný stôl, alebo ak vŕtate vyšší obrobok môžete otočiť pracovný stôl dozadu a zverák upevniť priamo na podstavec. Vtedy môžete vŕtať otvory do obrobku vysokého až 20 cm. Maximálny rozsah vŕtania daný možnosťami vysunutia vretena je 50 mm. Hlbšie otvory musíte vŕtať na viackrát. Na upevnenie zveráka sú v balení dve skrutky M10 s klasickými šesťhrannými maticami. Ja som namiesto nich použil skrutky M12 s krídlovými maticami. Tie sú dosť veľké na dosiahnutie potrebného utiahnutia. S takto vylepšeným upevnením zveráka sa lepšie pracuje, pretože stačí skrutku pridržať zhora kľúčom a dotiahnuť zospodu krídlové matice, ktoré ľahko nahmatáte rukou.

Otáčky vretena so skľučovadlom sa nastavujú presúvaním klinového remeňa na stupňovitých remeniciach

Vľavo laserový ukazovateľ stredu vrtáka, vpravo nastavenie dorazu hĺbky vŕtania 

Pri vŕtaní otvorov do ocele je potrebné vrták mazať a chladiť vŕtacím a rezným olejom, ktorý sa predáva v praktickom spreji (7 €), alebo emulziou dávkovanom napríklad pomocou vhodnej olejničky. Liter oleja, z ktorého sa pripravuje emulzia zmiešaním s vodou v pomere 1 : 20 stojí 8 €.  Vŕtanie sa zrýchli, podstatne sa zníži opotrebenie vrtáka a triesky budú lepšie odvádzané z vŕtaného otvoru. Okrem bežnej konštrukčnej ocele som skúsil vŕtať aj do pevnej ocele triedy 11 600 o hrúbke 25 mm. Potreboval som vyvŕtať otvor s priemerom 11 mm pre skrutku M10. Otvor som vŕtal na dvakrát, prvý krát vrtákom s priemerom 6 mm a druhýkrát na finálny priemer 11 mm. Do vŕtaného otvoru som priebežne vstrekoval vŕtací olej. Vŕtačka PTBM 400 A1 má pracovný stôl vytvorený ako výlisok z ľahkej zliatiny, ktorý je relatívne tenký. Taktiež stĺp je rúra s hrúbkou steny približne 1 mm. Ocenil by som, keby vŕtačka mala robustnejší liatinový pracovný stôl. Parkside má v ponuke aj takúto robustnejšiu vŕtačku s výkonnejším motorom, avšak tá stojí 199 €. Keď už spomínam ponuku vŕtačiek Parkside, je tam aj vŕtačka s elektronickou reguláciou otáčok za 99 €. Testovaná vŕtačka má 5 stupňové manuálne nastavovanie otáčok v rozsahu 600 – 2 650/min. Otáčky sa volia prehodením klinového remeňa na remeniciach s odstupňovaným priemerom.

Pri vŕtaní ocele potrebujete sprej s rezným olejom na chladenie vrtáku, jamkovač a kvalitné vrtáky

Vyskúšal som aj vŕtanie do dreva, pričom drevený obrobok som umiestnil na drevenú podložku a upevnil o vŕtací stôl dvomi stolárskymi zvierkami. Takéto upevnenie obrobku bolo dostatočne stabilné aj pri vŕtaní 40 mm otvorov Forstnerovým vrtákom. Pri nastavovaní polohy obrobku voči stredu vrtáku je výborným pomocníkom krížový nastavovateľný laserový ukazovateľ. Je napájaný z dvoch batérií veľkosti AAA.

Konštruktéri si dali záležať na bezpečnosti, vŕtačka má odklopný plexisklový kryt vrtáku, bezpečnostný stop spínač a kľúč pre skľučovadlo má pružný tŕň, takže ho po upevnení vrtáku nemôžete zabudnúť v skľučovadle. Ak by kľúč zostal v skľučovadle, po zapnutí vŕtačky by ho odstredivá sila vymrštila do priestoru.

Motor má výkon 400 W, pričom sa predpokladá 40 % záťaž, V praxi to znamená, že pri maximálnej záťaži môžete počas 10 minút vŕtať len 4 minúty a 6 minút bude motor bežať naprázdno aby sa chladil. Pri práci na to nemusíte myslieť, pretože intuitívne budete vŕtanie prerušovať odľahčovaním tlaku aby sa z otvoru dostali von piliny.

Technické údaje: príkon: 400 W (S6 40 %)/350 W (S1); rýchlosť: 600 – 2 650/min. (5 stupňov); vŕtací zdvih: 0 – 50 mm; skľučovadlo: B16 (1,5 – 13 mm); uhol sklonu vŕtacieho stola: -45° až +45°; max. priemer vŕtania: 25 mm do dreva, 10 mm do ocele; rozmery: 17 x 17 x 64 cm. Cena 69,90 €

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
Parkside PTBM 400 A1 vŕtačka stolová vŕtačka parkside LIDL

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať