NICEBOY_112021 NICEBOY_112021 NICEBOY_112021

ThinkPad X1 Titanium / Konvertibilné zariadenie pre najnáročnejších používateľov

2

Po úspechu v spotrebiteľskom segmente posunulo Lenovo úspešnú koncepciu konvertibilného zariadenia Yoga s displejom, ktorý sa dá preklopiť o 360 stupňov, aj používateľom do biznisu. Tento konštrukčný formát je vynikajúca voľba pre dizajnérov, grafikov a inžinierov, ktorí potrebujú kresliť pomocou elektronického pera.

Telo ThinkPad X1 Titanium je vyrobené ako kombinácia titánu a  zliatiny hliníka a horčíka, takže aj napriek malej hrúbke len 11,5 mm spĺňa tento najtenší Thinkpad náročné požiadavky vojenského štandardu MIL-STD 810G. To v praxi znamená, že je  určený na prácu aj do náročného prostredia, kde je kladený veľký dôraz na odolnosť. Zvládne vysoký rozsah teplôt, otrasy aj pády. Klávesnica je odolná proti poliatiu. Odklápanie aj preklápanie displeja je príjemne tuhé a kĺby dobre držia nastavenú polohu aj v prípade, ak sa rozhodnete zariadenie v akejkoľvek polohe zdvihnúť a premiestniť.

Klávesnica je v produktovej rodine ThinkPad tradične zrejme najlepšia, akú môžete v konvertibilnom zariadení mať, a to napriek tomu, že oproti notebookom ThinkPad má toto konvertibilné zariadenie trochu znížený zdvih klávesov, konkrétne z 1,5 mm na 1,35 mm, a rozmery klávesov sú redukované o milimeter – zo 16 × 16 na 15 × 15 mm. Samozrejmosť je podsvietenie symbolov na klávesoch. Klávesy majú dostatočný zdvih, presný chod a príjemne konkávne zaoblený povrch. Touchpad je kombinovaný s trackpointom medzi klávesmi G, H a B a trojicou hardvérových klávesov nad touchpadom, tradičnou pre ThinkPad. Zatlačiť sa dá aj samotný touchpad, má haptickú reakciu podobne ako displeje smartfónov. V pravom hornom rohu je malý obdĺžnikový snímač odtlačkov prstov so senzorom Match-on-Chip. Funguje rýchlo, presne a spoľahlivo. Pri pozornejšom pohľade na hornú hranu displeja objavíte mechanický posuvný prvok Think Shutter, pomocou ktorého môžete zakryť kameru. X1 Titanium má aj infračervenú kameru, takže podporuje autentifikáciu pomocou tvárovej biometrie s využitím technológie Windows Hello.

Dotykový displej s uhlopriečkou 13,5 palca má rozlíšenie 2K, čo je v tomto prípade 2256 × 1504 pixelov. Displej má pomer strán 3:2, ktorý je výhodný na prácu s dokumentmi či prehliadanie webu, pretože poskytuje viac priestoru na výšku. Displej podporuje technológiu Dolby Vision s vysokým dynamickým rozsahom jasu a farieb. Maximálny jas podsvietenia je 450 nitov. V strede obrazovky som nameral 460 nitov, v blízkosti rohov 445 nitov, takže v priemere údaj výrobcu sedí. Povrch dotykových displejov musí byť z princípu hladký, aby sa na ňom dobre robili rôzne gestá, takže výrobca sa snažil eliminovať odlesky a odrazy účinnou antireflexnou vrstvou. Zárukou presného podania farieb je 100 % pokrytie farebného priestoru sRGB a 71 % pokrytie DCI-P3. Displej podporuje HDR 400. Elektronické pero nie je súčasťou balenia, predáva sa samostatne, ale výrobca pamätal na jeho magnetické uchytenie o pravú stranu konvertibilného zariadenia.

Kvalita zvuku je na ultrabook s limitovaným objemom veľmi dobrá. Dierkované otvory tvoriace mriežku nad reproduktormi sú po obidvoch stranách klávesnice nasmerované nahor smerom k poslucháčovi, takže zvuk sa dobre šíri a je zachovaná aj priestorová informácia stereofónneho zvuku. Na kvalite zvuku má podiel aj technológia Dolby Atmos. Výkon vstavaných reproduktorov je 2 × 1 W. Štyri integrované 360° mikrofóny sú vynikajúce pri videokonferenciách, dokážu zachytiť aj hlasy viacerých osôb pred konvertibilným ultrabookom.

Procesor i7 jedenástej generácie je záruka dostatočného výkonu na akýkoľvek firemný scenár a v tandeme so 16 GB RAM si poradí aj s náročnejšími analýzami či výpočtami v grafických a technických programoch. Rýchly disk SSD umožní aj bezproblémové editovanie a renderovanie videa, samozrejme, v intenciách výkonu procesora a integrovanej grafiky. Ani pri vyššej záťaži sa zariadenie nezahrieva, kovové telo sa účinne podieľa na chladení. Ventilátor je pomerne tichý aj pri vyššej záťaži. Ak je zaťažené len jedno jadro, boost môže zvýšiť frekvenciu až na 4,4 GHz. Krátkodobo, kým sa kovové telo zariadenia nezohreje, dokáže poskytnúť vysoký špičkový výkon na úrovni TDP 35 W, trvalý TDP je 12 W. Maximálna pracovná frekvencia pri viacjadrovej záťaži je 2,1 GHz. Batéria pri bežnom používaní vydrží 6,5 – 8 hodín. Po znížení jasu podsvietenia sa dá dosiahnuť aj výrobcom deklarovaných 9 hodín. Zariadenie možno pomerne ľahko rozobrať, ale vymeniť môžete len disk SSD. Pamäťové čipy sú prispájkované na základnej doske.

Používateľ má k dispozícii dva porty USB-C s podporou Thunderbolt 4, umiestnené na ľavej strane, pričom cez jeden z portov sa zariadenie aj napája a nabíja. Ak ho pripojíte k monitoru, ktorý má port USB-C, po jednom kábli sa bude prenášať obraz, údaje a aj napájanie. Samozrejmosťou je podpora WiFi 6. Na ľavej strane je aj slot na nanoSIM kartu, pretože ThinkPad X1 Titanium má aj 4G/LTE modem, takže nie ste odkázaní na verejné siete Wi-Fi a môžete komunikovať cez bezpečné mobilné dátové pripojenie. Na pravej strane je konektor audio jack. Čip dTPM 2.0 umožňuje bezpečné šifrovanie údajov na disku. Napriek kovovému telu bola komunikácia cez Wi-Fi stabilná, a to aj pri pomerne slabom signáli.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Vynikajúci displej, výdrž na batériu, robustná konštrukcia
- Nič podstatné

PARAMETRE:

• Intel Core i7-1160G7, 11. generácia Tiger Lake 2,1 – 4,4 GHz, RAM 16 GB LPDDR4X 4266 MHz; SSD 1 TB; grafika Intel Iris Xe, displej 23,5", dotykový IPS s rozlíšením 2256 × 1504, Wi-Fi 802.11ax (Wi-Fi 6), bluetooth 5.2, 4G/LTE modem; porty: 2 × USB-C 4 s podporou Thunderbolt 4, 3,5 mm jack; 44,5 Wh batéria; operačný systém: Windows 10 Pro 64-bit., rozmery: 297,5 × 232,7 × 11,5 mm, hmotnosť: 1,15 kg

• Cena: 2959 EUR

HODNOTENIE: 10/10

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

2 komentáre

23,5" reakcia na: ThinkPad X1 Titanium / Konvertibilné zariadenie pre najnáročnejších používateľov

15.7.2021 09:07
... preklep v špecifikácii displeja, ale bolo by super, keby sa tak dal vysunúť alebo rozložiť ;)
Reagovať

RE: 23,5" reakcia na: 23,5"

15.7.2021 09:07
A za tú ceny, by sa veru mohol dať...
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať