SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement

Tieto rastliny odstraňuje CO2 z atmosféry 30-krát rýchlejšie ako dažďový prales

3

V rámci boja proti klimatickým zmenám chce Spojené kráľovstvo opätovne vysadiť na svojom pobreží morskú trávu, ktorá zachytáva CO2. Hoci by sa mohlo zdať, že obrovské amazonské dažďové pralesy sú kľúčové pre zachytávanie uhlíka, veľkú úlohu zohrávajú aj menšie prírodné zdroje. Skvelý príklad je morská tráva, rastlina, ktorá je základom kampane Svetového fondu na ochranu prírody (WWF) Force for Nature.

Lúky s morskou trávou nielen zachytávajú uhlík, ale najnovšie výskumy ukazujú, že sa pod nimi hromadí sacharóza, a to v koncentráciách približne 80-krát vyšších, ako sa doteraz predpokladalo. Prítomnosť tejto látky podobnej cukru je dôkazom toho, že rastlina predstavuje jednu z najväčších svetových zásobární organického uhlíka.

„Morská tráva je obzvlášť účinná pri rýchlom zbere uhlíka, pracuje 30-krát rýchlejšie ako dažďový prales na súši,“ vysvetľuje Alec Taylor, vedúci klimatického programu WWF. „Keďže morská tráva môže zostať neporušená aj pod vodou, dokáže odstrániť uhlík na tisíce rokov. Strom síce môže zachytávať uhlík, no keď sa vyrúbe, uhlík sa uvoľní späť do atmosféry. Morská tráva ho dokáže udržať a uloží ho do koreňov.“

Zdroj: euronews.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

3 komentáre

citat tieto vase clanky reakcia na: Tieto rastliny odstraňuje CO2 z atmosféry 30-krát rýchlejšie ako dažďový prales

5.5.2022 22:05
to su perly. porovnavat rastlinu s pralesom a potom si precitat ze uhlik zo stromu sa dostane do atmosfery ked sa vyrube (asi vyfuci)
Reagovať

Hlupy Luboslav Lacko klame reakcia na: citat tieto vase clanky

6.5.2022 13:05
Hlupy Luboslav Lacko klame
Reagovať

RE: citat tieto vase clanky reakcia na: citat tieto vase clanky

6.5.2022 08:05
Ale aspoň píšu o bežnom prírodnom procese. Nie ako keď na Islande destilovali CO2 z atmosféry, a pumpovali ho do sopky aby ostal v kameni. Hlavne ak je CO2 menej v atmosfére ako vzácneho plynu Argónu.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať