SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement

Tip na letnú zábavu: GeForce Now alebo najnovšie hry aj na najslabšom notebooku

Technológie
3

O GeForce Now ste už zrejme čítali. Jedná sa o cloudovú hernú službu firmy Nvidia, ktorá vám umožní hranie najnáročnejších počítačových hier aj na pomalom notebooku. Je úplne jedno, ako výkonné komponenty máte, jediné dôležité je slušnejšie internetové pripojenie. Celé táto platforma (GeForce Now) pri všetkej jednoduchosti funguje tak, že výkon zaobstarávajú špičkové servery Nvidie a na vašom zariadení sa prehráva iba obraz. To, v akej kvalite, závisí práve od internetového pripojenia. GeForce Now je dlhšie dostupný už aj na Slovensku a my sme vyskúšali, ako funguje. Postupne si povieme, aké sú hlavné výhody, ale i možné nástrahy, ktoré vás môžu (ale i nemusia) prekvapiť.

Inštalácie herného klienta GeForce Now je veľmi jednoduchá. Najprv sa štandardne zaregistrujete, tak ako kdekoľvek inde, a stiahnete si herného klienta GeForce Now (okrem OS Widnows je podporovaný aj Mac OS).  Po jeho nainštalovaní je všetko pripravené na používanie. Túto službu si môžete otestovať v rámci bezplatného prístupu. V ňom je obmedzená dĺžka relácie na jednu hodinu a nepodporuje ray-tracingovú grafiku, ale na základné oboznámenie sa s prostredím a otestovanie kvality internetového pripojenia stačí.

Ak je všetko v poriadku a máte chuť si zahrať AAA hry v plných detailoch (a najlepšie i s ray-tracingom), tak je za 9,99 eur mesačne alebo 99,99 eur ročne k dispozícii platený prístup s prednostným prístupom k herným serverom, neobmedzeným trvaním relácie a nakoniec i s podporou ray-tracingových efektov. Hry si samozrejme kupujete zvlášť. V knižnici nájdete ale i niekoľko bezplatných titulov.

Ako už bolo spomenuté, na vychutnanie akejkoľvek hry stačí slušnejšie stabilné pripojenie. Od neho sa odvíja obrazová kvalita, ktorá sa automaticky nastaví podľa kvality pripojenia. Jeho detekcia prebieha na úrovni herného klienta (GeForce Now), ktorý pri pripájaní testuje pripojenia a podľa nej vydá i kvalitatívnu správu o tom, pre aké nastavenia je vaše pripojenie vhodné. Podľa toho aj prednastaví rozlíšenie, obnovovaciu frekvenciu obrazu či úroveň grafických detailov. Od týchto vecí sa prirodzene odvíja dátový tok, ktorý sa zo serverov Nvidie streamuje.

Čím kvalitnejšie tieto nastavenia (rozlíšenie, fps a grafické detaily) sú, tým robustnejšie pripojenie sa vyžaduje. Na rozlíšenie Full HD a 60 fps (to je taká typická konfigurácia pre lacné ultrabooky, ktoré majú obvykle 60 GHz monitory) stačí ale aj stabilných 15 Mb/s. Vždy je dobré ale počítať s tým, že kvalita pripojenia môže kolísať, najmä vtedy, ak chcete hrať cez WiFi (odporúčame v pásme 5 GHz) a ideálne niekde vonku na záhrade. To je perfektné zážitok, ale samozrejme treba naň lepší signál. Ak sa ale aj signál o trochu zhorší, tak obraz nezačína trhať, ale automaticky sa znižuje rozlíšenie. Podobne, ako pri prehrávaní bežného videa napríklad na YouTube.

Aj je pripojenie stabilné, pri rovnakých nastaveniach len ťažko zistíte, že hra nebeží na vašom vlastnom hardvéri. Obrazová kvalita je na nerozoznanie a takisto oveľa väčší nie je ani input lag. Isteže, pre profesionálny hráč môže mať výhrady, ale nežný hráč zrejme nerozozná, že herný výkon neobstaráva jeho notebook, ale vzdialený server Nvidie. Fascinujúce je pohľad na spotrebu vášho zariadení počas hrania. Na notebooku Acer Swift 1 s procesorom Celeron N5000, integrovaným grafickým jadrom Intel UHD 605 a jasom displeja na maximum sme počas hrania Fortnite zaznamenali spotrebu medzi 11–12 W, to je mimoriadne málo.


Spotreba na notebooku Acer Swift 1 počas hrania neprevyšuje 12 W

V skutočnosti sa na tento výkon spotrebováva samozrejme podstatne viac energie, pri testovacích nastaveniach (rozlíšenie Full HD, 60 fps a najvyššie grafické nastavenia na Epic) minimálne päťnásnásobne. Snímkovú frekvenciu sme obmedzili na 60, pretože i náš notebook (tak ako väčšina lacných, kancelárskych) má iba 60-hertzový displej. Výkonnostná rezerva serverov je však natoľko vysoká, že nedochádza k žiadnemu kolísaniu snímkovej frekvencie, ako to býva na štandardných herných počítačoch v náročnejších scénach bežné. To znamená, že herný zážitok môže byť dokonca vyšší ako na drahom hernom notebooku, ktorý na beh hry používa svoj hardvér.


Grafické nastavenia, v ktoých sme GeForce Now testovali v hre Fortnite

Výhoda GeForce Now a nízkej spotreby počas takéhoto streamovaného hrania je prirodzene aj v neporovnateľné vyššej výdrži na batériu. Zatiaľ čo pri štandardnom spôsobe hrania (na vlastnom hardvéri) baterka nikdy nevydrží dlhšie než hodinu, tak v tomto prípade na jedno nabitie môže pokojne vyjsť aj 10 hodín hrania. GeForce na prehrávanie obrazu používa hardvérový dekodér podobne ako pri prehrávaní bežného videa. Cestu vlakom z Bratislavy do Košíc zvládne v takejto záťaž každý ultrabook. Navyše je tu v porovnaní s hernými notebookmi podstatne nižšia hmotnosť a prenášanie je teda pohodlnejšie.

Aby sme si to teda nejako zhrnuli. Služba GeForce funguje dobre aj u nás, na Slovensku a umožňuje hranie najnáročnejších hier s podporou RT bez ohľadu na výkon vášho zariadenia. Jediná podmienka je stabilné pripojenie a rýchlosť už podľa nárokov na rozlíšenie a snímkovú frekvenciu. Na plynulé hranie vo Full HD so 60 fps si ale vystačíte aj s 15 Mb/s vyhradenými na samotné hranie.

Celkovú priepustnosť je prirodzene lepšie mať s nejakou rezervou, ktorej výška je závislá aj o typického zaťaženia vašej siete. Ak sú tieto základné podmienky splnené, tak je všetko pripravené na hladné hranie a prípadne môžete ohurovať kolegov či spolužiakov s tým, ako na vašom starom a nevýkonnom notebooku krásne beží Cyberpunk 2077 s natívnou ray-tracingovou grafikou.

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články

3 komentáre

" výkon zaobstarávajú špičkové serveri" sa píše servery podľa vzodru dub-duby reakcia na: Tip na letnú zábavu: GeForce Now alebo najnovšie hry aj na najslabšom notebooku

25.7.2021 16:07
servery duby, o serveroch o duboch, s dubmi so servermi
Reagovať

RE: " výkon zaobstarávajú špičkové serveri" sa píše servery podľa vzodru dub-duby reakcia na: " výkon zaobstarávajú špičkové serveri" sa píše servery podľa vzodru dub-duby

26.7.2021 20:07
Vďaka za upozornenie! Opravené. :)
Reagovať

naozaj aktualne a lifestylove reakcia na: Tip na letnú zábavu: GeForce Now alebo najnovšie hry aj na najslabšom notebooku

19.7.2021 23:07
geforce now som testoval snad pre dvoma, mozno troma rokmi. najprv betu a potom chvilu platenu na nvidia shield tv
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať