SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement

Tip pre domácich majstrov: plazmová rezačka Parkside PPS 40 B3

4

Plazmová rezačka PPS 40 B3 umožňuje rezanie ocele až do hrúbky 12 mm, hliníka a nástrojovej ocele do 8 mm a medi do 4 mm. Rez môžete začať nielen na okraji, ale kdekoľvek aj v strede materiálu, takže môžete v plechu vyrezať otvor požadovaného tvaru.  Pre tento typ rezačky potrebujete kompresor schopný vytvoriť tlak aspoň 4,5 baru. V ponuke e-shopu Lidla je aj model PPSK 40 A1s vlastným kompresorom. 

Videorecenzia

Plazmová rezačka v porovnaní s uhlovou brúskou ľudovo nazývanou flexa umožňuje rýchlejší a hlavne jemnejší a presnejší rez. Uhlové brúsky zanechávajú ostré nepravidelné okraje, ktoré je potrebné prebrúsiť, čo je časovo náročné. Navyše uhlovou brúskou môžete rezať len rovno, zatiaľ čo plazmová rezačka dokáže vyrezať akýkoľvek nepravidelný tvar.

Plazmové rezačky fungujú tak, pretláčajú stlačený vzduch cez malú rúrku, v strede ktorej je záporne nabitá elektróda umiestnená priamo nad dýzou. Ionizovaný stlačený vzduch vytvorí v horáku prúd plazmy s teplotou až 16 600 stupňov a rýchlosť 6 m/s, ktorý zmení kov na paru a roztavené vedľajšie produkty. Rez môžete začať nielen na okraji, ale kdekoľvek aj v strede materiálu. Pri zapaľovaní sa u tejto rezačky sa najskôr pôsobením impulzu vysokého napätia vytvorí takzvaný pilotný elektrický oblúk medzi elektródou a telesom trysky. Vytvorí sa prúd vodivej plazmy. Rezanie teda môžete začať kdekoľvek, aj v strede plechu. Keď sa prúd plazmy dotkne rezaného materiálu ku ktorému je pripojený kladný pól, vytvorí sa ešte silnejší oblúk a intenzívnejší tok plazmy. Rezací prúd je nastaviteľný v rozsahu 15 - 40 A.

Osvedčilo sa mi začať rezať pomaly a zvyšovať rýchlosť, aby ste dosiahli želanú kvalitu rezu. Optimálna rýchlosť rezu sa dosiahne, ak je rezací lúč počas rezania mierne naklonený smerom dozadu.  Prípadne skúste zvýšiť prúd. Čím väčší prúd nastavíte, tým bude rezanie rýchlejšie, a rez bude čistejší. Aj v tomto prípade však platí niečo za niečo. Čím vyšší prúd, tým sa výkonová elektronika rezačky viac zahrieva a po dosiahnutí určitej teploty sa rezanie preruší a musíte počkať kým ventilátor elektroniku neochladí.

Detail vymeniteľnej elektródy vo vnútri dýzy

Pri rovných rezoch odporúčam upevniť pomocou zvierok na rezaný plech uholník v takej vzdialenosti, aby dýza horáka bola nad rezom. Potom vediete horák popri uholníku. Ako príslušenstvo sa predáva aj prípravok na vyrezávanie kruhových otvorov. Pri troche cviku dokážete urobiť presný rez aj podľa predkreslenej čiary V technických údajoch je udávaná maximálna hrúbka bežnej ocele 12 mm, u ušľachtilej ocele 8 mm. Ťažko povedať čo myslel výrobca pod pojmom ušľachtilá oceľ. Pravdepodobne nielen nástrojovú oceľ, ale aj kvalitnejšiu konštrukčnú oceľ. Mne sa podarilo bez problémov rezať pásovinu s hrúbkou 8 mm. Pri rezaní 10 mm pásoviny už bolo rezanie pomalé a rez nepravidelný. Skúsil som aj rez do starého 4 mm hrubého pílového kotúča z nástrojovej ocele a rezačka si s tým bez problémov poradila.

Ak často pracujete s plechmi, ktoré potrebujete rezať vrátane tvarovaných rezov, bude pre vás plazmová rezačka cenným pomocníkom. Plazmová rezačka Parkside PPS 40 B3 si poradí aj s profilmi vhodných rozmerov a hrúbky steny a samozrejme aj s farebnými kovmi do hrúbky, ktorá je v technických údajoch.

Technické údaje: Rezný výkon: bežná oceľ 1 – 12 mm, ušľachtilá oceľ: 1 – 8 mm, meď: 1 – 4 mm, hliník: 1 – 8 mm, železo: 1 – 10 mm; pracovný tlak vzduchu: 4 – 4,5 baru; rezací prúd: 15 – 40 A; rozmery: 341 x 116 x 237 mm; hmotnosť:  5 kg

+ tvarové rezanie rôznych materiálov, pilotné zapaľovanie oblúka, úhľadný rez, jednoduchá obsluha

  • nič podstatné
Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
Parkside PPS 40 B3 parkside plazmová rezačka

4 komentáre

Neuveritelne reakcia na: Tip pre domácich majstrov: plazmová rezačka Parkside PPS 40 B3

29.6.2022 22:06
koncecne prinosny obsah…
Reagovať

Parkside??? reakcia na: Tip pre domácich majstrov: plazmová rezačka Parkside PPS 40 B3

29.6.2022 13:06
Zdravím no neviem...pred mesiacom som si kúpil vŕtačku z Lidlu Parkside a poviem rovno šmejd aký som dlho nevidel!!! Po troch dierach do sivej tehly sa pokazila...
Reagovať

RE: aj nám sa po roku pokazila parkside vŕtačka z Lídla - šmejd, museli sme kúpiť drahšiu Extol reakcia na: Parkside???

29.6.2022 15:06
Kvalitné náradie je Extol. Parkside sa nám príklepka po roku pokazila :(
Reagovať

aj v strede reakcia na: Tip pre domácich majstrov: plazmová rezačka Parkside PPS 40 B3

29.6.2022 11:06
Zabudli ste napisat, ze rezanie môžete začať kdekoľvek, aj v strede plechu..
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať