SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement

Toto bude 10 najžiadanejších pracovných zručností

Technológie
0

Podľa mimovládnej organizácie Svetové ekonomické fórum (World Economic Forum – WEF) prechádzajú pracovné miesta a práca v súčasnosti veľkou transformáciou, v najbližších rokoch sa môžu zrušiť alebo vytvoriť milióny pracovných pozícií. Súvisí to so širokou škálou dôvodov – od technologického pokroku až po klimatické zmeny. Jedno je však isté: mnohí pracovníci sa budú musieť prispôsobiť. Preto je veľmi dôležité mať zručnosti, ktoré im umožnia orientovať sa v týchto zmenách a možno aj v nových pracovných požiadavkách.

WEF vo svojej najnovšej správe Future of Jobs uvádza, ktoré zručnosti sú kľúčové teraz a ktoré sa stanú kľúčovými v nasledujúcich rokoch. Správa vychádza z prieskumu uskutočneného v 803 spoločnostiach v 27 priemyselných zoskupeniach a v 45 rôznych ekonomikách. Analytické a kreatívne myslenie sú na prvých miestach v rebríčku toho, čo spoločnosti od pracovníkov očakávajú práve teraz. Prvú päticu dopĺňajú zručnosti v oblasti sebestačnosti vrátane odolnosti, flexibility a agility, motivácie a sebavedomia, zvedavosti a odhodlania celoživotne sa vzdelávať.

Do prvej desiatky sa dostala len jedna zručnosť súvisiaca s technológiami – technologická gramotnosť – na šiestom mieste. Schopnosť porozumieť umelej inteligencii a veľkým súborom dát a pracovať s nimi je v súčasnosti na 15. mieste. Najnovší rebríček odráža niektoré zmeny oproti poslednej iterácii tohto prieskumu, ktorá bola zverejnená v roku 2020. „V rokoch 2018 a 2020 počet opýtaných spoločností, ktoré považovali analytické myslenie za kľúčovú zručnosť, prevýšil počet spoločností, ktoré za kľúčovú zručnosť považovali kreatívne myslenie, o 35 %, resp. 38 %. Tento rozdiel sa teraz znížil na 21 % a môže sa naďalej zmenšovať.“

Podľa WEF sa očakávajú ďalšie posuny v tom, po ktorých zručnostiach bude najväčší dopyt. Predpokladá sa, že najviac vzrastie význam kreatívneho myslenia, po ktorom bude nasledovať analytické myslenie a technologická gramotnosť. Tá je obzvlášť dôležitá, keďže technologický vývoj bude kľúčovým faktorom vzniku nových a rušenia existujúcich pracovných miest.

VEĽKÁ SÚŤAŽ PRE PREDPLATITEĽOV

Znalosti v oblasti umelej inteligencie a veľkých dát sú na siedmom mieste, keďže toto odvetvie v poslednom čase zažíva rozmach. Mäkké zručnosti (soft skills), ako je zvedavosť a celoživotné vzdelávanie, ako aj odolnosť, flexibilita a agilita budú pre pracovníkov takisto čoraz dôležitejšie, pričom sa umiestnili na štvrtom, resp. piatom mieste. Na druhej strane rebríčka sú fyzické zručnosti, ktoré by mohli byť v budúcnosti menej dôležité.

„Hoci respondenti nehodnotili žiadne zručnosti ako čisto klesajúce, výrazná menšina spoločností hodnotí čítanie, písanie a matematiku, zmyslové schopnosti a manuálnu zručnosť, vytrvalosť a presnosť ako čoraz menej dôležité pre svojich pracovníkov,“ uvádza sa v správe. A toto je 10 najdôležitejších zručností pre pracovníkov v tomto roku podľa správy Svetového ekonomického fóra:

1. Analytické myslenie

2. Kreatívne myslenie

3. Odolnosť, flexibilita a agilita

4. Motivácia a sebavedomie

5. Zvedavosť a celoživotné vzdelávanie

6. Technologická gramotnosť

7. Spoľahlivosť a zmysel pre detail

8. Empatia a aktívne počúvanie

9. Vodcovstvo a sociálny vplyv

10. Kontrola kvality

Zdroj: cnbc.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať