SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Toto je Quarterhorse, hypersonický nasledovník SR-71 Blackbird

Technológie
0

Len málo lietadiel vzbudzuje v leteckých nadšencoch takú úctu ako nadčasový SR-71 Blackbird, ktorý prekročiť rýchlosť Mach 3,2 (3540 km/h) už v roku 1964 (!). Atlantská letecká spoločnosť Hermeus si však myslí, že hypersonický let (teda rýchlosti vyššie ako Mach 5) nie je vyhradený len pre tajné špionážne misie. Chce dostať hypersonické lietadlá aj na ostatné letiská. V roku 2021 udelilo americké letectvo spoločnosti Hermeus kontrakt v hodnote 60 miliónov dolárov na vývoj troch koncepčných lietadiel bez posádky vrátane hypersonického lietadla Quarterhorse.

Koncom minulého roka spoločnosť Hermeus prekonala významný míľnik, keď úspešne spustila hybridný turboreaktívny a raketový motor, známy ako Chimera. SR-71 používa prúdový motor Pratt & Whitney J58, ktorý dosahuje maximálny výkon pri rýchlostiach okolo Mach 3. Hypersonický návrh spoločnosti Hermeus využíva náporový motor (ramjet), ktorý môže pracovať len pri vysokých rýchlostiach, pretože natlakuje vzduch a palivo v spaľovacej komore a vynesie lietadlo Quarterhorse na Mach 5 a viac.

Predplatné NEXTECH 2021

Aby lietadlo, o ktorom sa predpokladá, že zosadí z trónu Blackbird, mohlo prekonať tento rekord, musí jeho pohonná jednotka nejakým spôsobom plynulo prechádzať medzi turboreaktívnym a náporovým motorom a späť na turboreaktívny motor. A Hermeus už tento delikátny kúsok leteckého inžinierstva zvládol. Spoločnosť nedávno demonštrovala prechod z režimu turbojet do režimu ramjet, čo je pravdepodobne najkritickejšia úloha pri umožnení hypersonického letu. Aby Hermeus mohol otestovať svoj motor Chimera, potreboval simulovať vysokorýchlostné tlaky pri lete rýchlosťou Mach 4.

Spoločnosť preto poslala svoj motor do laboratória Notre Dame Turbomachinery Lab, zariadenia na testovanie vysokorýchlostných motorov. Tam bola demonštrovaná schopnosť Chimery prechádzať medzi vedením nadzvukového vzduchu v prúdovom motore a náporovým motorom. Hypersonický motor pre Quarterhorse sa tak pripája k podobným iniciatívam na otvorenie éry hypersonických letov vrátane projektu amerických vzdušných síl Mayhem, ktorý by mal v dohľadnej budúcnosti dodať hypersonický bombardér.

Zdroj: popularmechanics.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať