SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Terminátor 2 sa stal realitou. Experimentálny robot dokáže zmeniť svoje skupenstvo

Technológie
0

Vedci vytvorili malého robota podobného „Terminátorovi 2“, ktorý sa dokáže na príkaz zahriať pomocou magnetickej indukcie, roztopiť a znovu stuhnúť v pôvodnom tvare, čo mu umožňuje ľahko uniknúť zo stiesnených priestorov. Na výrobu robota meniaceho skupenstvo vedci vložili mikroskopické kúsky magnetického neodýmu, bóru a železa do tekutého gália (kov s nízkou teplotou topenia) a nechali ho stuhnúť. Podobne ako T-1000 z filmu Terminátor 2 aj tento robot má schopnosti meniť tvar.

Výskumníci použitím magnetov prikázali svojmu miniatúrnemu výtvoru, aby sa roztopil. Robot sa premenil na amorfnú mláku, aby prekĺzol cez mreže klietky, potom sa zrekonštruoval na druhej strane. Tím opísal svoj výskum v časopise Matter. Na vykonanie triku s roztavením výskumníci zahrievali robota pomocou procesu známeho ako magnetická indukcia – pomocou pohyblivého magnetu v robotovi vytvorili elektrický prúd. Prúd roztavil gálium a magnetické prvky rozptýlené vnútri spôsobili jeho pritiahnutie smerom k magnetu.

Magnetické častice tu majú dve úlohy. Spôsobujú, že materiál reaguje na striedavé magnetické pole, takže pomocou indukcie možno materiál zahriať a spôsobiť fázovú premenu. Magnetické častice však takisto dávajú robotom mobilitu a schopnosť pohybovať sa v reakcii na magnetické pole. Výskumníci uviedli, že ich robot je inšpirovaný morskými živočíchmi holotúriami, čo je trieda ostnatokožcov. Tie sa dokážu prepínať medzi mäkkým a tuhým stavom, aby sa chránili pred okolím a zvýšili hmotnosť, ktorú unesú.

Predplatné NEXTECH 2021

Robot by mohol mať niekoľko potenciálnych lekárskych a technologických aplikácií. Doteraz prešiel viacerými testami: opravoval obvody tak, že sa dostal do ťažko prístupných miest a potom sa premenil na spájku; roztavil sa do objímky skrutky a následne v nej stuhol na mechanickú skrutku. Bol použitý aj na odstránenie cudzieho predmetu z modelu žalúdka.

Zdroj: livescience.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať