SAMSUNG_022024 Advertisement SAMSUNG_022024 Advertisement SAMSUNG_022024 Advertisement

Toyota pripravuje elektromobil s dojazdom takmer 1500 km a 10-minútovým nabíjaním

Technológie
4

Toyota predstavila plány na novú technológiu batérií pre elektromobily, ktorá by mohla ponúknuť dojazd až 900 míľ, a mnohí ju označujú za potenciálnu zmenu hry. Na nedávnom brífingu spoločnosť oznámila veľké novinky týkajúce sa novej technológie polovodičových batérií pre elektromobily. Spoločnosť uviedla, že zjednodušila výrobu materiálu používaného na výrobu polovodičových batérií a do roku 2025 plánuje uviesť na trh model, ktorý predĺži dojazd o 20 %. Výkonnejšia verzia je stále v štádiu výskumu a vývoja, ale podľa Toyoty má potenciál dosiahnuť o 50 % dlhší dojazd - takmer 1500 km.

Toyota sa už nedávno dostala na titulky novín, keď oznámila, že v priebehu niekoľkých rokov bude mať na trhu elektromobily s polovodičovými batériami. Polovodičové batérie (na rozdiel od lítium-iónových batérií, ktoré používajú tekutý elektrolyt) sa považujú za potenciálny prelomový bod pre elektrické vozidlá. Môžu skrátiť čas nabíjania, zvýšiť kapacitu a znížiť riziko požiaru. Spoločnosť bude v rokoch 2026 a 2027 ponúkať aj dva typy batérií novej generácie - označované ako "výkonné" a "popularizované". 

VEĽKÁ SÚŤAŽ PRE PREDPLATITEĽOV

Verzia performance bude využívať rovnaký chemický zloženie batérie ako SUV bZ4X, ale ponúkne o 20 % väčší dojazd. Navyše bude stáť o 20 % menej. Popularizovaná verzia bude mať rovnaký nárast dojazdu, ale o 40 % nižšie náklady. Hoci polovodičové batérie existujú už nejaký čas, vyskytli sa problémy s rozšírením výroby, aby sa mohli používať v bežných elektrických vozidlách. Na tomto probléme pracuje mnoho spoločností vrátane Porsche. Jeden startup dokonca vyvinul spôsob 3D tlače týchto batérií v rôznych tvaroch a veľkostiach.

Inovácie Toyoty v oblasti polovodičových batérií sú veľkou novinkou pre spoločnosť aj pre celú planétu. Nová technológia ušetrí spotrebiteľom čas aj peniaze v podobe nižších cien a kratšieho času stráveného na nabíjacích staniciach. Väčší dojazd pomôže zbaviť potenciálnych zákazníkov, ktorí sa zaujímajú o elektrické vozidlá, obáv z dojazdu, vďaka čomu budú tieto vozidlá vhodnejšie na cestovanie aj naprieč krajinou, kým sa dobuduje nabíjacia infraštruktúra. 

Zdroj: thecooldown.com.

Redakcia

Všetky autorove články

4 komentáre

Aaaa reakcia na: Toyota pripravuje elektromobil s dojazdom takmer 1500 km a 10-minútovým nabíjaním

25.7.2023 20:07
A svist ju balil do folie. ROFL ja to chcem vidiet. Ja chcem vidiet ako sa za 10 minut nabije 250 kWh baterka. Ja to proste musim vidiet!!! Takzvana supernova na nabijacke alebo prizvaraj si auto k asfaltke.
Reagovať

? reakcia na: Toyota pripravuje elektromobil s dojazdom takmer 1500 km a 10-minútovým nabíjaním

25.7.2023 19:07
Nechápem načo sem vlastne chodíte, táto stránka je na deväťdesiatdeväť percent úplný extrem. Tak načo tu riešite ci je batéria polovodičová alebo Solid state? Však dojdem, kuknem, pozriem názov, klikne na odkaz, prečítam prvé 4 riadky posledné dva a viem že to je nezmysel. Ak by z toho čo sa to píše aj niečo bola pravda, tak to ešte medzi ľudi desiatky rokov nepustia
Reagovať

Kontrola reakcia na: Toyota pripravuje elektromobil s dojazdom takmer 1500 km a 10-minútovým nabíjaním

25.7.2023 08:07
Tie clanky po sebe autor aj cita? Alebo to len prezenie translatorom a hotovo?
Reagovať

ziadne polovodicove baterie reakcia na: Toyota pripravuje elektromobil s dojazdom takmer 1500 km a 10-minútovým nabíjaním

25.7.2023 07:07
Prosim, prosim, vymente uz toho prekladatela, ktory vam 'solid-state' preklada ako 'polovodic', alebo po nom kontrolujte nezmysly, ako 'polovodicove' baterie!
Solid-state baterie su s 'tuhym' alebo 'pevnym' elektrolytom, ziadne polovodicove nie su!
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať