Samsung_06 Samsung_06 Samsung_06 Advertisement

Umelá inteligencia diagnostikuje rakovinu prsníka lepšie ako lekári

Výskum a vývoj
1

Rakovinu prsníka je dôležité zistiť čo najskôr, aby sa včas mohla začať liečba. A zdá sa, že umelá inteligencia by nám v tom mohla pomôcť. Vedci z Google Health vyvinuli AI systém, ktorý dokáže diagnostikovať rakovinu prsníka z röntgenovej snímky lepšie ako rádiológ. Svoj výskum nedávno publikovali v časopise Nature. Umelá inteligencia bol trénovaná pomocou takmer 29 000 mamografických snímok.

Potom bol systém schopný diagnostikovať rakovinu prsníka efektívnejšie ako šesť rádiológov, proti ktorým bol postavený. Interpretácia mamogramov je totiž ovplyvnená vysokou mierou falošne pozitívnych  a falošne negatívnych výsledkov. Štúdia zistila, že umelá inteligencia produkovala menej falošne pozitívnych výsledkov ako rádiológ, a to o 5,7 percenta, a v prípade falošne negatívnych výsledkov to bolo o 9,4 percenta menej.

Tento systém by sa mohol stať ďalším nástrojom, ktorý lekárom pomôže znížiť počet nesprávnych diagnóz. Je to ďalší dôkaz, že AI môže byť užitočná pri detekcii množstva rôznych typov rakoviny. Môže zmeniť spôsob skríningu rakoviny a pomôcť mnohým ľuďom získať správnu diagnózu.

Zdroj: inverse.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
umelá inteligencia zdravie veda vyskum clovek buducnost

1 komentár

Špecificita a senzitivita reakcia na: Umelá inteligencia diagnostikuje rakovinu prsníka lepšie ako lekári

6.1.2020 11:01
Každá vyšetrovacia technika má svoje úskalia . Zobrazovacie techniky pracujú s vizualizáciou vyšetrovaného prostredia . Preto nemusia byť úspešné , pokial sa chorobný proces odohráva ešte na bunkovej úrovni , teda na samom začiatku choroby .
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať