SAMSUNG_112022 Advertisement SAMSUNG_112022 Advertisement SAMSUNG_112022 Advertisement

Umelá inteligencia dokázala zlepšiť plynulosť premávky a znížiť spotrebu paliva

Výskum a vývoj
0

Výskumníci z Massachusettskej technickej univerzity našli spôsob, ako sa vodiči prostredníctvom umelej inteligencie (AI) môžu vyhnúť dlhému státíu na červenú. V novej štúdii opisujú algoritmus strojového učenia, ktorý môže pomôcť ovládať flotilu autonómnych vozidiel, keď sa blížia ku križovatke so svetelnou signalizáciou tak, aby premávka prebiehala hladko. Podľa simulácií vykonaných výskumným tímom tento spôsob nielenže pomôže s premávkou, ale môže takisto znížiť spotrebu paliva a emisie a zlepšiť priemernú rýchlosť vozidla.

Najlepšie výsledky prinesie tento prístup vtedy, ak budú všetky autá na ceste autonómne (až 18 % zníženie spotreby paliva a 25 % zníženie úrovne emisií CO2, pričom sa zvýši cestovná rýchlosť o 20 %). No aj keď ich bude iba 25 percent, stále môže priniesť významné výsledky. Vedci použili techniku, ktorá je známa aj ako hlboké posilňovacie učenie. Pri ňom sa využíva metóda pokus – omyl, pri ktorej sa riadiaci algoritmus učí robiť postupnosť rozhodnutí a je odmeňovaný, keď nájde dobrú postupnosť.

Využíva pri tom predpoklady naučené neurónovou sieťou, ktorá napriek miliardám možností nachádza skratky k dobrým postupom. Okrem toho vedci chcú, aby sa systém naučil stratégiu, ktorá pomôže znížiť spotrebu paliva a obmedziť vplyv na čas jazdy. Na vyriešenie tohto problému použili techniku nazvanú reward shaping. V tomto prípade penalizovali systém zakaždým, keď sa vozidlo úplne zastavilo.

Po vytvorení účinného riadiaceho algoritmu ho výskumníci vyhodnotili prostredníctvom platformy na simuláciu dopravy s jednou križovatkou. Aplikovali ho na flotilu prepojených autonómnych vozidiel, ktoré komunikujú s blížiacimi sa semaformi, aby získali informácie o fázach a časovaní signálov. Algoritmus povie každému vozidlu, ako má zrýchľovať a spomaľovať. V simuláciách potom prešlo na jednu zelenú viac vozidiel.

Zdroj: techtimes.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať