Umelá inteligencia dokáže omladiť alebo zostarnúť hercov podľa potreby

Technológie
0

Odborníci na vizuálne efekty zo spoločnosti Disney vyvinuli technológiu AI, ktorá dokáže vizuálne urobiť hercov staršími alebo mladšími rýchlejšie, lacnejšie a presnejšie ako akékoľvek súčasné metódy. Technológiu Face Re-aging Network alebo FRAN tím opísal v nedávnom publikovanom výskumnom dokumente. Štandardná metóda „vyžaduje manuálnu prácu po jednotlivých snímkach, ktorej vykonanie môže trvať niekoľko dní,“ uviedli vedci. A existujúce metódy na automatizáciu procesu „zvyčajne trpia stratou identity tváre, zlým rozlíšením a nestabilnými výsledkami v nasledujúcich snímkach videa“.

Pritom takéto postupy sú veľmi žiadané. Napríklad výrazne mladší Harrison Ford sa objavuje v novej upútavke na film Indiana Jones and The Dial of Destiny. No dosiahnuť mladistvý vzhľad Roberta De Nira, Al Pacina a Joea Pesciho vo filme The Irishman z roku 2019 bolo prehnane drahé. Hlavným problémom bolo zhromaždenie dostatočného množstva obrázkov starnúcich ľudí na úspešné trénovanie AI, napísali vedci.

Použili teda program StyleGAN2, ktorý generuje umelé tváre, na výrobu tisícok príkladov ľudí vo veku od 18 do 85 rokov. S týmito údajmi boli schopní vyvinúť algoritmy o tom, ako sa vzhľad zvyčajne mení v priebehu času, napríklad ako sa objavujú vrásky. Vznikla tak jednoduchá a intuitívna technológia, ktorá „poskytuje umelcom lokalizované ovládanie a kreatívnu slobodu na nasmerovanie a doladenie efektu zmeny veku“, uviedol tím.

Výskumníci veria, že výsledky sú dostatočne dobré na to, aby produkčný tím filmu alebo televíznej relácie mohol použiť FRAN na predstavenie staršieho alebo mladšieho umelca s rôznymi výrazmi, s použitím viacerých svetelných podmienok a uhlov pohľadu.

Zdroj: cnet.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať