SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement

Umelá inteligencia v prvom rozhovore so Slovákmi: Čo si myslí o plochej Zemi, zmysle života či emóciách?

Tlačové správy
0

Umelá inteligencia má za sebou prvý rozhovor so Slovákmi. Stojí za ním bratislavská softvérová firma BRACKETS by TRIAD, ktorá sa zaoberá vývojom softvérových riešení na mieru. S Umelou inteligenciou (AI) sa rozprával CEO spoločnosti, Pavol Perdík. Zisťoval, ako sa AI pozerá na teóriu o plochej Zeme či na bytie ako také. Má AI ciele či túžby? Môže byť kreatívna alebo empatická?

SAMSUNG 042024 Advertisement

OpenAI, spoločnosť, ktorá skúma a vyvíja možnosti umelej inteligencie, zverejnila 1. decembra tohto roka svoj nový AI dialógový systém s názvom ChatGPT. Firma BRACKETS sa hneď v ten deň rozhodla preskúmať jeho hranice a vznikol tak prvý rozhovor s AI na Slovensku. „Moje prvé podnety sa týkali kvantovej mechaniky a teórie relativity. Stačilo však len zopár pokusov na to, aby som pochopil, že úroveň správnosti odpovedí AI je až nudne vysoká. Rozhodli sme sa preto pustiť sa do hlbšieho rozhovoru, troška to okoreniť a nájsť hranice AI,“ hovorí Pavol Perdík, CEO BRACKETS by TRIAD.

Sme svedkami obrovského pokroku

Nadšenie z pokroku vo vyspelosti AI nevedia v BRACKETS skrývať. „Odpovede ChatGPT mi pripadali prirodzené, lexikálne aj sémanticky správne a naozaj na mňa urobili dojem. Systém dokonca dokázal zachovať kontext. Pochopil, keď som chcel reflektovať predchádzajúcu odpoveď a pokračovať v diskusii,“ vysvetľuje Perdík. Umelú inteligenciu tiež podľa jeho slov môžete požiadať, akým spôsobom má odpovedať. Napríklad ju poprosiť, aby vám vysvetlila, ako funguje gravitácia, no musí to povedať ako Yoda.

Aká je odpoveď na otázku života, vesmíru a vôbec?

Túto otázku poznáme z knihy Stopárov sprievodca galaxiou od Douglasa Adamsa. V rozhovore ju dostala aj AI, podľa ktorej ide o vec osobného presvedčenia a názoru. „V knihe Stopárov sprievodca galaxiou tvrdí postava Hlbina Myslenia, že odpoveď na túto otázku je 42. Ide však o vymyslenú odpoveď, ktorá nemusí odrážať skutočnú pravdu alebo poznanie. Konečná odpoveď na túto otázku sa možno nedá spoznať a je možné, že je na každom jednotlivcovi, aby sa rozhodol, akej odpovedi bude veriť,“ prezradila AI.


Pohľad Umelej inteligencie: Takto podľa nej vyzerá rozhovor medzi CEO BRACKETS by TRIAD Pavlom Perdíkom a AI. (vygenerované prostredníctvom Stable Diffusion)

A čo hovorí na teóriu plochej zeme? AI prišla hneď s troma argumentami, ktoré potvrdzujú tvrdenie, že Zem je plochá. Ako však upozornila, je dôležité uvedomiť si, že vedecká obec sa takmer jednohlasne zhoduje v presvedčení, že Zem nie je plochá, ale sférická. „O tom, že je Zem guľatá, existuje množstvo dôkazov z rôznych oblastí výskumu, či už ide o astronómiu, geológiu, alebo fyziku. Tu sú však tri argumenty, ktoré predkladajú ľudia, ktorí veria v plochú Zem:

  1. Zem vyzerá plocho. Z našich každodenných skúseností Zem naozaj pôsobí plocho. Keď sa pozrieme doďaleka, vyzerá to, že krajina sa do diaľky rozprestiera ako plochá rovina.
  2. V Biblii sa spomína, že Zem je plochá. Niektorí ľudia veria, že Biblia ­– kniha, ktorá je kresťanmi považovaná za svätú – naznačuje, že Zem je plochá. V Starom zákone sa, napríklad, píše: „On je to, ktorý sedí nad kruhom zeme“ (Izaiáš 40:22), čo si niektorí ľudia vysvetľujú ako dôkaz toho, že Zem je plochá a kruhovitá.
  3. Koncept guľatej Zeme je konšpirácia. Niektorí plochozemci veria, že myšlienka guľatej Zeme je konšpirácia a že dôkazy podporujúce guľatosť Zeme sú falošné alebo zmanipulované za účelom oklamať verejnosť. Tvrdia, že konšpiráciu podporujú vedci, vlády aj iné inštitúcie, ktoré sa snažia pravdu o plochej Zeme pred verejnosťou utajiť,“ zhrnula AI.

Po týchto úvodných otázkach si v BRACKETS uvedomili, že s AI sa ľudia môžu skutočne do hĺbky rozprávať a ChatGPT preto požiadali o rozhovor. A aká iná téma by bola relevantnejšia ako samotná umelá inteligencia? Aké sú riziká používania AI? Nahradí pracujúcich ľudí? Dokáže pochopiť empatiu, pocity či dôveru? Celý rozhovor nájdete na stránke https://blog.meetbrackets.com/from-interview-with-ai-i-know-the-answer-to-life-universe-and-everything-eaeedd97f0f2

BRACKETS by TRIAD

  • Sme BRACKETS a zo Slovenska robíme systémy, ktoré používajú milióny ľudí. Nie sme prehypovaný startup, ale poctivá mladá softvérová firma, ktorej záleží na kvalite našej práce, ale aj kvalite osobného života. Oproti veľkým firmám nemáme zbytočné procesy a levely vedenia. Fungujeme viac ako SWAT tím.
  • Radi vymýšľame a zlepšujeme. U nás je vždy priestor vylepšovať procesy, skúšať nové tooly, technológie a hľadať nové možnosti. A keď nám niečo naozaj chýba, urobíme si to po svojom. Tak vznikol aj náš Craftable – open-source tool pre tvorbu administračných rozhraní, ktorý používajú developeri v celom svete.
  • Robíme pre veľkých klientov. V BRACKETS robíme veľké veci pre veľkých klientov ako IKEA, Danone, Asahi Europe, Up Déjeuner, Wienerberger či TV Markíza. S väčšinou z nich spolupracujeme dlhodobo, už niekoľko rokov. Stáli sme pri zrode startupu Kontentino, ktorý je používaný po celom svete a je jedným z najrýchlejšie rastúcich slovenských startupov.
Zobrazit Galériu

BRACKETS by TRIAD

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať