SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement

Umelá inteligencia varovala pred globálnym rozšírením koronavírusom

Technológie
1

Koncom prvého januárového týždňa sa v médiách začali objavovať správy o smrtiacom chrípkovom víruse v čínskom Wu-chane. Ochorenie sa teraz rozšírilo do celej pevninskej Číny aj do ďalších častí sveta. Medzi prvými, kto začal o víruse informovať svojich zákazníkov už 31. decembra, bola kanadská firma BlueDot, ktorá sa špecializuje na automatizovaný dohľad nad infekčnými chorobami.

Spoločnosť používa systém založený na umelej inteligencii, ktorý prečesáva správy a oficiálne vyhlásenia, ako aj rôzne ďalšie zdroje a dáva klientom platformy varovania, aby sa vyhli nebezpečným zónam, ako je teraz Wu-chan. Vďaka prístupu ku globálnym údajom o predaji leteniek spoločnosť správne predpovedala šírenie vírusu z Wu-chanu do Bangkoku, Soulu, Tchaj-pej a Tokia v nasledujúcich dňoch.

BlueDot používa strojové učenie a techniky spracovania prirodzeného jazyka na prípravu svojho modelu a následne preskúmava správy v 65 jazykoch, údaje o letenkách a siete zamerané na choroby zvierat. Keď automatizovaný systém dokončí svoju činnosť, výsledky analyzujú vyškolení epidemiológovia, ktorí určujú závery z vedeckého hľadiska.

Zakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti BlueDot Kamran Khan vysvetlil svoju motiváciu používať na tento účel systém založený na AI tým, že sa nemožno spoľahnúť na vlády, že v podobných situáciách poskytnú informácie včas. Spoločnosť BlueDot založil v roku 2014 a odvtedy zaznamenal už niekoľko úspechov, ako bolo napríklad predpovedanie lokálnej epidémie vírusu zika na juhu Floridy.

Zdroj: neowin.net.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
umelá inteligencia AI clovek zdravie technika veda vyskum

1 komentár

hodnota informácie = 0 reakcia na: Umelá inteligencia varovala pred globálnym rozšírením koronavírusom

3.2.2020 08:02
1) koľkými percentami varovala ? Čiste z matematického pohľadu mohla varovať aj 0% pravdepodobnosťou ...
2) Bol ten model už predtým overený, že dáva dobré výsledky na niečom podobnom ?
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať