SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement

Umelá inteligencia zásadne zmení logistiku a dopravu tovarov

Technológie
0

Podľa analytikov a odborníkov umelá inteligencia otrasie odvetvím dopravy tovarov. zmení spôsob riadenia dodávateľských reťazcov a zníži počet pracovných miest, ktoré zastávajú ľudia. Podľa vedúcich pracovníkov v odvetví sú na ceste prepravné roboty jazdiace na chodníkoch, autonómne nákladné vozidlá a roboty na obsluhu zákazníkov spolu s generatívnou umelou inteligenciou, ktorá dokáže predpovedať dopyt alebo vysvetliť, prečo sa nedodržali prognózy predaja. 

„Umelá inteligencia môže byť schopná úplne (alebo takmer úplne) odstrániť všetky ľudské dotykové body v dodávateľskom reťazci vrátane 'back office' úloh,“ uviedli analytici spoločnosti Morgan Stanley v nedávnej výskumnej správe. „Oblasť nákladnej dopravy je na prahu generačnej zmeny, ktorú poháňajú prevratné technológie vrátane autonómnych elektrických vozidiel, blockchainu a dronov. Umelá inteligencia je najnovšia z týchto potenciálne transformačných technológií, ktoré sa objavujú, a možno aj doteraz najmocnejšia,“ dodali analytici.

VEĽKÁ SÚŤAŽ PRE PREDPLATITEĽOV

Banka napríklad očakáva, že v roku 2024 začne v USA fungovať niekoľko stoviek autonómnych nákladných vozidiel, ktoré znížia náklady na jednu míľu o 25 % až 30 % a nakoniec úplne odstránia potrebu vodičov. Dodávateľské reťazce sú často dlhé a rôznorodé. Spoločnosť môže odoberať tovar od výrobcov v rôznych častiach sveta, pričom komponenty sa posielajú do centrálneho montážneho závodu a až potom sa tovar distribuuje zákazníkom na celom svete. Výrobu a prepravu tovaru, čo sú už aj tak zložité procesy, narušila pandémia COVID-19 a vojna na Ukrajine, čo viedlo k nedostatku komponentov, ako sú počítačové čipy, a k presmerovaniu dodávok.

Táto zložitosť znamená, že spoločnosti si často neuvedomujú, čo sa deje s ich produktmi v priebehu týchto procesov. Tu prichádza na rad umelá inteligencia a strojové učenie (machine learning – ML). Predpovedaním toho, čo by mohlo narušiť plynulosť dopravnej siete, ešte skôr, než k narušeniu dôjde, by systémy AI/ML mohli potenciálne dokonca úplne zabrániť scenáru narušenia. Tejto téme sa venovali aj analytici investičnej spoločnosti Jefferies, ktorí vyslovili viaceré predikcie o vplyve generatívnej AI na dopravu a logistiku.

Tieto systémy by mohli predpovedať dopyt, potrebu údržby pre nákladné vozidlá, vypracovať optimálne prepravné trasy a sledovať zásielky v reálnom čase. Generatívna AI bude dôležitou súčasťou operácií napríklad vo veľkej prepravnej spoločnosti Maersk. Firma využíva AI už niekoľko rokov a teraz pozorne sleduje spôsoby, ako ju integrovať do svojich obchodných procesov a funkcií vo väčšom rozsahu. Jeden zo spôsobov, ako sa už využíva, je pomoc zákazníkom pri lepšom plánovaní.

Maersk chce takisto využívať umelú inteligenciu na odporúčanie riešení v prípade preťaženia prepravných trás, napríklad na poradenie, či sa má tovar prepraviť letecky alebo radšej uskladniť. Jednu z hrozieb, ktorú zaznamenala banka Morgan Stanley, predstavujú „high-tech digitálne subjekty“ vstupujúce do odvetvia. Analytici ich charakterizujú ako dvojsečnú zbraň pre dopravné spoločnosti. Umelá inteligencia by im mohla pomôcť zvýšiť efektivitu, ale zároveň by mohla znížiť potrebu služieb logistických firiem tretích strán, ktoré organizujú balenie, skladovanie a prepravu.

Spoločnosť Maersk investovala do startupov zaoberajúcich sa umelou inteligenciou prostredníctvom svojej divízie Maersk Growth venture. Ide napríklad o spoločnosť Einride, výrobcu autonómnych elektrických nákladných vozidiel, spoločnosť Pactum, ktorá automatizuje obchodné rokovania, a platformu 7bridges, ktorá pomáha spoločnostiam zistiť, kde sa nachádzajú ich zásoby, a predvídať oneskorenia. „Znalostní asistenti“ môžu pomôcť firmám aj s ďalším problémom: nadmerným a nedostatočným objednávaním tovaru. Často je to dôsledok nedostatočnej komunikácie medzi internými tímami, keď predajné oddelenia zadávajú objednávky bez súčinnosti s tými, ktorí pracujú v oblasti riadenia dodávateľského reťazca.

Zdroj: cnbc.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať