SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement

Umelé neuróny bude možné využiť ako implantáty pri Alzheimerovej chorobe

0

Tím vedcov z britskej University of Bath našiel spôsob, ako replikovať vo forme elektronických obvodov to, čo prirodzene robia nervové bunky (neuróny). Úlohou neurónov je prenášať signály medzi mozgom a zvyškom tela oboma smermi. Replikovanie funkcie neurónov by umožnilo liečbu ochorení, ako je napr. Alzheimerova choroba, pri ktorej neuróny degenerujú alebo odumierajú. Jeden z výskumníkov Alain Nogaret uviedol, že novinkou ich výskumu je prenos elektrických vlastností mozgových buniek na umelé obvody vyrobené z kremíka.

Maličké „mozgové čipy“ v reakcii na elektrický podnet replikujú osciláciu elektrického napätia, ako by to robili živé neuróny. „Doteraz boli neuróny ako čierne skrinky, ale podarilo sa nám čiernu skrinku otvoriť a nahliadnuť dovnútra,“ povedal Nogaret. „Naša práca mení paradigmu, pretože poskytuje robustnú metódu na reprodukovanie elektrických vlastností reálnych neurónov v drobných detailoch.“

Vyrobiť umelé neuróny, ktoré reagujú na elektrické signály z nervového systému, bol dlhodobý cieľ lekárskeho výskumu. Problémom bol návrh takýchto obvodov a nájdenie parametrov, ktoré spôsobujú, že sa obvody správajú ako skutočné neuróny.

Vedci replikovali dva typy neurónov, a to bunky hipokampu, oblasti mozgu, ktorá hrá hlavnú úlohu v pamäti, a respiračné neuróny, mozgové bunky zapojené do kontroly dýchania. Práca otvára množstvo možností na nahradenie neurónov, ktoré stratili funkčnosť pri degeneratívnych ochoreniach.

Umelé neuróny by sa dali využiť aj v lekárskych implantátoch a ďalších bioelektronických zariadeniach. Výskum je publikovaný v časopise Nature Communications.

Zdroj: bc.com.

Redakcia

Všetky autorove články
veda vyskum clovek zdravie

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať