Unikátne zariadenie na zber energie z vĺn prekonalo predpovede testov o 20 %

Technológie
0

Škótska spoločnosť AWS Energy počas posledných šiestich mesiacov testovala v oceáne v Európskom centre pre morskú energiu (EMEC) na Orknejách prototyp generátora Archimedes Waveswing využívajúceho energiu z vĺn. Nedávno oznámila, že výsledky testov boli približne o 20 % lepšie, než sa predpokladalo. Waveswing je valcová kovová bója, ktorá je pripevnená k jedinému bodu na dne oceánu.

Prevádzkuje sa pod hladinou a reaguje na zmeny tlaku vody. Keď ponad ňu prechádza vlna, zvýšenie tlaku tlačí na hornú časť „plaváka“ zariadenia a posúva ju smerom nadol vzhľadom na spodnú časť „sila“, pričom rolovacie tesnenie zaisťuje, že sa dovnútra nedostane žiadna voda. Lineárny pohyb v tejto „teleskopickej plechovke“ stláča vzduch v zariadení Waveswing, čím sa vytvára vzduchové odpruženie, ktoré tlačí sekciu plaváka opäť nahor, keď sa vlna prevalí ďalej.

Ako sa plavák pohybuje nahor a nadol, poháňa hydraulický motor, ktorý premieňa lineárny pohyb na otáčanie, a bežný elektrický generátor čerpá energiu z pohybov smerom nahor aj nadol. Pri údržbe a nasadení možno zariadenie zdvihnúť a spustiť na vlastnom popruhu a je tu aj prístroj na reguláciu tlaku vzduchu vo valci, čím sa vzduchová pružina efektívne vyladí tak, aby maximálne využila podmienky vĺn.

AWS uvádza, že počas obdobia „s miernymi vlnovými podmienkami“ v inštalácii EMEC prototyp stroja zachytil v priemere 10 kW so špičkami až 80 kW, pričom jeho menovitý výkon je 16 kW. Test tiež ukázal, že Waveswing môže byť plne nainštalovaný od uloženia na nábreží po plnú prevádzku za menej ako 12 hodín a že dokáže prežiť podmienky víchrice stupňa 10. 

Výkon sa vzhľadom na veľkosť tohto stroja (výška 7 m, priemer 4 m, hmotnosť asi 50 ton) môže zdať nízky. Nejde však o komerčné nasadenie. AWS hovorí, že tieto jednotky budú konfigurovateľné na výkon medzi 15 kW a 500 kW. Nie je však jasné, či polmegawattové verzie budú musieť byť fyzicky väčšie, a ak áno, o koľko. Spoločnosť predpokladá, že komerčné nasadenie bude mať podobu viacabsorbérových štruktúr, v ktorých by sa mohlo 20 najvýkonnejších jednotiek spojiť do 10-megawattovej platformy.

Podľa Medzinárodnej agentúry pre obnoviteľnú energiu je v pohybe oceánu, konkrétne v energii vĺn, dostatok energie na pokrytie celého svetového dopytu po elektrine. Táto technológia je však ešte len v začiatkoch; vzniklo už veľa pilotných projektov a prototypov, ale len veľmi málo komerčných zariadení. Existuje však fascinujúce množstvo rôznych návrhov, ktoré sa predháňajú v hľadaní riešenia, ktoré by bolo lacné, jednoduché na nasadenie a údržbu, ekologické a schopné vyrábať energiu v najrôznejších podmienkach po celé desaťročia. 

Efektívne využitie energie z vĺn by mohlo radikálne znížiť ceny sietí na výrobu energie z obnoviteľných zdrojov. Navyše takéto zariadenia môžu znížiť potrebu dlhodobého a krátkodobého skladovania energie, ktoré sieť potrebuje na zaručenie spoľahlivých dodávok elektriny. Je to teda oblasť s obrovským potenciálom a dôsledkami.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať