SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement

Unikátny geotermálny projekt svojho druhu umožní efektívnejšie využívanie zdrojov

Technológie
0

Google oznámil, že jeho inovatívna pokročilá geotermálna elektráreň v Nevade je v prevádzke a je pripojená k rozvodnej sieti, čím sa stal priekopníkom metódy, ktorá sľubuje stále sprístupnenie geotermálnej energie v oveľa väčšom rozsahu lokalít. Elektráreň v Nevade bola postavená v spolupráci so spoločnosťou Fervo a ide o pilotný projekt na preukázanie techniky prevzatej z ropného a plynárenského priemyslu.

Myšlienkou je urobiť pre geotermálnu energiu to, čo frakovanie urobilo pre ropu a plyn, čím sa sprístupnia zdroje, ktoré by inak boli nedostupné. Spoločnosť to dosahuje tak, že vŕta horizontálne do hornín v hlboke a potom vstrekuje pod tlakom kvapalinu tak, aby sa hornina rozlámala, čím sa vytvorí priepustná hornina s puklinami, ktorá je potrebná na získavanie geotermálnej tepelnej energie.

Podľa spoločnosti Fervo táto technika môže pomôcť získať oveľa viac z existujúcich zdrojov a radikálne znižuje jedno z najväčších rizík geotermálnej energie: riziko vŕtania do podzemných zdrojov,  ktoré nie sú použiteľné. Elektráreň v Nevade poskytuje konštantný výkon 3,4 MW energie, voda sa privádza z 990 m dlhých horizontálnych vrtov asi 2440 m pod povrch, a to pri teplotách až 191 °C.

V septembri Fervo začal ďalší, oveľa väčší projekt v Utahu. Cieľom projektu Cape Station, ktorý je naplánovaný na pripojenie k sieti v roku 2026 a plnohodnotnú výrobu energie do roku 2028, je nepretržite produkovať približne 400 MW energie. Americká ministerstvo energetiky odhaduje, že geotermálna energia by sa mohla rozšíriť a po svojich veľmi skromných začiatkoch poskytovať do roku 2050 až 120 GW čistej energie, a to mimoriadne pohodlným a spoľahlivým spôsobom, ktorý nie je závislý od počasia ako veterná a slnečná energia. 

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať