PANASONIC PANASONIC PANASONIC

Upravený proteín blokuje rast rakoviny a regeneruje neuróny

0

Ligandy sú proteínové molekuly, ktoré prenášajú signály medzi bunkami alebo v ich vnútri. Svoju úlohu vykonávajú pomocou väzby na bunkové proteíny nazývané receptory. Po napojení na ligand môže receptor potom poslať ďalšie signály do iných častí bunky, aby reguloval naše biologické procesy. No ak sú posielané správy chybné, môže to viesť k chorobe.

Tím vedcov z Katedry bioinžinierstva na Stanfordovej univerzite, vedený profesorkou bioinžinierstva Jennifer Cochranovou, zmenil jeden ligand, čo viedlo k dvom dramaticky odlišným výsledkom. Svoje zistenia publikoval v zborníku Proceedings of the National Academy of Sciences. Výsledky dávajú nádej na liečbu neurodegeneratívnych chorôb a rakoviny. Špecifický ligand má špecifický receptor, ktorý sa typicky viaže iba na daný ligand ako zámok a kľúč.

Vedci môžu zmeniť usporiadanie aminokyselín v ligande, teda v podstate urobiť milióny kľúčov a potom ich sledovať, aby zistili, ktorý môže odomknúť zodpovedajúci receptor. Kľúč, ktorý sedí najlepšie a odomyká zámok najefektívnejšie, sa nazýva superagonista. Bioinžinierstvom sa však ligand môže premeniť aj na antagonistu – kľúč, ktorý síce takisto zapadá do zámku receptora, ale spôsobom, ktorý blokuje signál.

V roku 2019 Cochranová spolu s Alejandrom Sweetom-Corderom, docentom pediatrie na Kalifornskej univerzite v San Franciscu, spomalili šírenie rakoviny pľúc u myší neutralizáciou jedného proteínu. Nová štúdia vychádza z tejto práce. Vedci uskutočnili súbor zmien v aminokyselinách ligandu známeho ako CLCF1, ktorý sa viaže na receptor CNTFR, čím sa z ligandu stal superagonista.

Po pridaní tohto superagonistu do tkaniva poškodených neurónových buniek upravený CLCF1 zvýšil komunikačné signály, ktoré podporovali rast axónov, teda vlastne povzbudzoval zranené neuróny, aby sa regenerovali samy. Inými zmenami v aminokyselinách tím premenil tento ligand na antagonistu, ktorý mohol inhibovať rast pľúcnych nádorov u myší. Tieto proteíny sa môžu jedného dňa použiť na liečenie neurodegeneratívnych chorôb a rakoviny.

Zdroj: genengnews.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
veda vyskum zdravie

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať