SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Nový čip umožní smartfónom získať výkon superpočítača

0

Čip typu „brain-on-a-chip“  vo veľkosti konfety, pokrytý umelými synapsiami, by mohol zmeniť budúcnosť umelej inteligencie. Vedci z MIT umiestnili desiatky tisíc malých memristorov (pamäťových tranzistorov), komponentov na báze kremíka, ktoré napodobňujú synapsie prenášajúce informácie v ľudskom mozgu, na jediný čip. Ten bol schopný vykonávať rôzne úlohy, napr. „pamätať si“ a reprodukovať uložené obrázky.

Siete s umelými synapsiami v súčasnosti existujú iba ako softvér, no tím MIT chce vybudovať hardvérový ekvivalent pre prenosné systémy umelej inteligencie. Svoje výsledky prezentoval v časopise Nature Nanotechnology. Nový návrh memristora umožní mobilným zariadeniam vykonávať zložité úlohy, ktoré v súčasnosti zvládnu iba superpočítače.

„Predstavte si pripojenie neuromorfného zariadenia ku kamere vo vašom aute, ktoré by jej umožnilo rozpoznať svetlá a objekty a okamžite sa rozhodnúť bez toho, aby ste sa museli pripájať k internetu,“ uviedol Jeehwan Kim, profesor strojárstva na MIT. Na zhotovenie memristorov zo svojej novej zliatiny tím najprv vyrobil zápornú elektródu z kremíka, potom kladnú elektródu nanesením malého množstva medi a následne vrstvy striebra.

Medzi obe elektródy vložili amorfné kremíkové médium. Týmto spôsobom vytvorili kremíkový čip vo veľkosti štvorcového milimetra s desiatkami tisíc memristorov. Na prvý test čipu použili čiernobiely obrázok štítu komiksovej postavy Kapitán Amerika. Každý pixel v obraze priradili príslušnému memristoru v čipe. Potom modulovali vodivosť každého memristora primerane k farbe zodpovedajúceho pixela.

V porovnaní s čipmi vyrobenými z iných materiálov bol nový čip schopný vytvoriť ostrý obraz štítu, „pamätať si“ obraz a mnohokrát ho reprodukovať. „Chceli by sme túto technológiu ďalej rozvíjať tak, aby disponovala rozsiahlymi schopnosťami na vykonávanie úloh rozpoznávania obrázkov. Jedného dňa by ste mohli používať umelé mozgy na vykonávanie týchto druhov úloh bez pripojenia k superpočítačom, internetu alebo cloudu,“ vysvetlil Kim.

Zdroj: pcmag.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
smartfon super pocitac vykon technika

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať