SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement

Vďaka „recirkulačnému čerpadlu“ by ste už nikdy nemuseli čakať na teplú vodu

Technológie
4

Ak zvyknete stáť pri umývadle alebo pred sprchou a čakať, kým začne tiecť teplá voda, poznáte toto plytvanie časom. Navyše ide o veľké plytvanie vodou, ktoré zaťažuje vašu peňaženku aj životné prostredie. No obehové čerpadlo na teplú vodu to môže zachrániť. Je to systém, ktorý pripojíte k svojmu ohrievaču vody a vodovodným rozvodom. V časti vášho domu, ktorá je najvzdialenejšia od ohrievača vody, sa často nachádza snímač, ktorý kontroluje teplotu vo vnútri potrubia teplej vody.

Keď snímač zistí, že horúca voda začala chladnúť, ventil pošle vodu späť cez potrubie studenej vody alebo cez samostatné vratné potrubie a nahradí ju novou, horúcou vodou. Takto bude vždy, keď otočíte kohútik s horúcou vodou, vytekajúca voda od začiatku horúca. Mohlo by sa zdať, že prevádzka tohto systému bude drahá, pretože spotrebuje veľa teplej vody.

Obehové čerpadlo je však navrhnuté tak, aby sa aktivovalo len vtedy, keď potrebujete teplú vodu – buď na základe teploty, alebo denného času, keď je dopyt, prípadne oboch. To pomáha obmedziť spotrebovanú energiu, aby sa znížili náklady. Môžete tak ušetriť veľa vody a samotný systém je cenovo mimoriadne dostupný. Napríklad systém s recirkulačným čerpadlom na teplú vodu Watts Premier obsahuje všetko potrebné a stojí len o niečo viac ako 200 USD.

Ak chcete ešte viac ušetriť, môžete svoje obehové čerpadlo skombinovať s ohrievačom vody bez nádrže alebo ohrievačom vody s tepelným čerpadlom. Možno vás zaujíma, či spôsobuje teplá voda v potrubí studenej vody nejaké problémy. Ak voda cirkuluje späť do vášho ohrievača vody cez potrubia na studenú vodu, bude síce o niečo teplejšia ako tá, ktorá nimi zvyčajne preteká, ale teplotný rozdiel nie je tak výrazný, aby spôsobil poškodenie.

Zdroj: thecooldown.com.

 

Redakcia

Všetky autorove články

4 komentáre

Rozdiel reakcia na: Vďaka „recirkulačnému čerpadlu“ by ste už nikdy nemuseli čakať na teplú vodu

26.3.2024 22:03
Aky je rozdiel medzi recirkulacnim a cirkulacim cerpadlom?
Reagovať

Cez potrubie studenej vody.... reakcia na: Vďaka „recirkulačnému čerpadlu“ by ste už nikdy nemuseli čakať na teplú vodu

26.3.2024 16:03
A je to......
Reagovať

Teplá voda reakcia na: Vďaka „recirkulačnému čerpadlu“ by ste už nikdy nemuseli čakať na teplú vodu

25.3.2024 20:03
No , v tomto prípade doslova objavili teplú vodu...
Reagovať

objav? reakcia na: Vďaka „recirkulačnému čerpadlu“ by ste už nikdy nemuseli čakať na teplú vodu

25.3.2024 12:03
Tato "hyper" technologia sa vo velkych domoch (bytovkach) pouziva uz desiatky rokov, aspon mohli napisat, ze prenesu to do mensieho meritka.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať