PMI_092022 PMI_092022 PMI_092022

Vedci vytvorili „živé“ umelé bunky

0

Výskumníci z Bristolskej univerzity vo Veľkej Británii urobili veľký krok vpred v syntetickej biológii tým, že navrhli systém, ktorý vykonáva niekoľko kľúčových funkcií živej bunky vrátane generovania energie a expresie génov. Ich umelo skonštruovaná bunka sa dokonca počas prvých 48 hodín „života“ transformovala z guľového tvaru na prirodzenejší tvar podobný amébe, čo naznačuje, že proto-cytoskeletálne vlákna fungovali. 

Vedci sa predtým zamerali na to, aby umelé bunky vykonávali jednu funkciu, ako je génová expresia, enzýmová katalýza alebo aktivita ribozýmu. Ak odhalia tajomstvo stavby umelých buniek schopných napodobňovať život a ich programovania, mohlo by to vytvoriť množstvo možností vo všetkom od výroby až po medicínu. 

Na vykonanie najnovšieho bioinžinierstva výskumníci použili ako súčasti dve bakteriálne kolónie – Escherichia coli a Pseudomonas aeruginosa. Tieto dve baktérie boli zmiešané s prázdnymi mikrokvapkami vo viskóznej kvapaline.  Jedna populácia bola zachytená vo vnútri kvapiek a druhá na povrchu kvapiek. Vedci potom roztrhli membrány baktérií ponorením kolónií do lyzozýmu (enzým) a melitínu (polypeptid, ktorý pochádza z včelieho jedu). Baktérie vyliali svoj obsah, ktorý kvapôčky zachytili a vytvorili protobunky potiahnuté membránou.

Predplatné NEXTECH 2021

Takýto postup zostavenia živého materiálu poskytuje príležitosť na konštrukciu symbiotických živých a syntetických bunkových konštrukcií. V budúcnosti by sa tento druh technológie syntetických buniek mohol použiť na zlepšenie výroby etanolu pre biopalivá a spracovanie potravín. Umelé bunky by mohli byť naprogramované napríklad na fotosyntézu ako purpurové baktérie alebo by generovali energiu z chemikálií rovnako ako baktérie redukujúce sírany. Výskum bol publikovaný v časopise Nature.

Zdroj: sciencealert.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať