Vedci vytvorili 100× rýchlejšiu 3D tlačiareň. Na tlač využíva tekutú živicu a svetlo

Technológie
1

Výskumníci z Michiganskej univerzity prišli s myšlienkou, že namiesto postupného vrstvenia plastových vlákien pri bežnom procese 3D tlače, ktoré má za následok aj horšiu konštrukčnú stabilitu vytlačeného materiálu, možno až 100-krát rýchlejšie vytvoriť komplexné tvary pomocou svetla a tekutej živice.

Ich metóda spočíva v tom, že pomocou dvoch zdrojov svetla (fotoaktivátor, fotoinhibítor), zameraných na konkrétne miesto, možno riadiť tuhnutie živice. Fotoaktivátor vytvrdzuje živicu všade, kam svetlo svieti. Fotoinhibítor reaguje na inú vlnovú dĺžku svetla a ruší efekt tuhnutia. To umožňuje tímu nechať stuhnúť živicu v sofistikovaných vzoroch.

Je to jedna z prvých skutočných 3D tlačiarní, ktoré sa vyrobili,“ poznamenal Mark Burns, profesor na Michiganskej univerzite a spoluautor štúdie. Doterajšie modely využívali 1D alebo 2D tlač na vytvorenie výsledného 3D objektu.

Nový postup by pomohol pri vytvorení malej série rovnakých položiek najmä malovýrobcom, pre ktorých je tradičná výroba plastových komponentov vstrekovaním drahá, pretože vyžaduje formu, ktorá stojí viac ako 10 000 dolárov. Navyše vedci hovoria, že objekty vytvorené novou metódou budú lepšie odolávať opotrebeniu, pretože nemajú slabé miesta na rozhraniach medzi vrstvami.

O svojej novej metóde publikovali vedci článok v časopise Science Advances. Michiganská univerzita už podala tri patentové prihlášky na nový postup.

Zdroj: news.umich.edutechtimes.com

redakcia

Všetky autorove články
3D tlaciaren tlač svetlo zivica

1 komentár

bludy reakcia na: Vedci vytvorili 100× rýchlejšiu 3D tlačiareň. Na tlač využíva tekutú živicu a svetlo

17.1.2019 15:01
Tlac zo zivice nie je nic nove, ide o takzvany SLA sposob tlacenia. Tym padom je komplet cely clanok uplny blud. Jedina podstatna informacia je to ze zmenili sposob tuhnutia tejto zivice, co im (vraj) umozni tlac vacsej casti objektu naraz a nie po jednotlivych vrstvach ako to je momentalne.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať