ASUS_122021 ASUS_122021 ASUS_122021

Vedci zistili, že ľudské učenie možno duplikovať v pevnej hmote

0

Výskumníci z Rutgersovej univerzity zistili, že učenie – univerzálny znak inteligencie u živých bytostí – sa dá napodobniť v syntetickej hmote, čo je objav, ktorý by mohol inšpirovať nové algoritmy pre umelú inteligenciu. Štúdia bola publikovaná v časopise PNAS. Jedna zo základných vlastností ľudí je schopnosť neustále sa učiť a prispôsobovať sa meniacemu sa prostrediu. Umelá inteligencia sa však až donedávna úzko zameriavala na napodobňovanie ľudskej logiky.

Teraz sa vedci snažia napodobniť ľudské poznanie v zariadeniach, ktoré sa môžu učiť, pamätať si a rozhodovať sa tak, ako to robí ľudský mozog. Emulácia týchto funkcií v pevnej hmote by mohla inšpirovať nové algoritmy v oblasti umelej inteligencie a v neuromorfných počítačoch, ktoré by boli flexibilné pri riešení neistôt, rozporov a ďalších aspektov každodenného života.

Neuromorfné počítače čiastočne napodobňujú nervovú štruktúru a činnosť ľudského mozgu tým, že vytvárajú umelé nervové systémy na prenos elektrických signálov, ktoré napodobňujú mozgové signály. Vedci z Rutgersovej univerzity a niekoľkých ďalších inštitúcií skúmali, ako reaguje elektrická vodivosť oxidu nikelnatého, špeciálneho druhu izolačného materiálu, keď sa jeho prostredie v rôznych časových intervaloch opakovane mení.

Študovali, ako sa tento materiál správa, keď je systém dopovaný kyslíkom alebo vodíkom, a čo je najdôležitejšie, ako vonkajšia stimulácia mení elektrické vlastnosti materiálu. Tím zistil, že pri rýchlej zmene podnetu materiál nedokázal reagovať v plnej miere. V oboch prostrediach zostával v nestabilnom stave a jeho reakcia začala klesať. Keď výskumníci zaviedli škodlivý podnet, napríklad ozón, materiál začal reagovať silnejšie, no potom sa jeho reakcia opäť znížila.

„Najzaujímavejšie na našich výsledkoch je to, že demonštrujú univerzálne charakteristiky učenia, ako je habituácia a senzibilizácia, ktoré vo všeobecnosti nachádzame u živých druhov,“ povedal Subhasish Mandal, postdoktorand na Rutgersovej univerzite. „Tieto vlastnosti materiálu môžu inšpirovať nové algoritmy pre umelú inteligenciu. Podobne ako kolektívny pohyb vtákov alebo rýb inšpiroval umelú inteligenciu, veríme, že kolektívne správanie elektrónov v kvantovej pevnej látke môže v budúcnosti urobiť to isté.“

Zdroj: thebrighterside.news.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať