Vedecky návod ako rýchlo a ľahko skoncovať s prokrastináciou

0

Všetci sa aspoň občas vyhýbame veciam, ktoré by sme potrebovali robiť. A máme tendenciu nenávidieť skutočnosť, že veci odkladáme, teda prokrastinujeme. Prečo hľadáte spôsoby, či už pasívne, alebo aktívne, ako sa vyhnúť začatiu úloh, ktoré majú  význam pre váš profesionálny alebo osobný život? Čiastočne sme tak stavaní. Primárnym zameraním vášho limbického systému, časti mozgu, ktorá pomáha kontrolovať správanie a emocionálne stavy sú reakcietypu: Máte strach? Utečte. Úzkosť? Urobte krok späť. Chystáte sa urobiť niečo ťažké alebo zložité? Odložte to. 

Dokonca aj vtedy, keď váš neokortex (časť mozgu, ktorá sa zaoberá funkciami vyššieho rádu, ako je poznávanie, priestorové uvažovanie, jazyk a rozhodovanie) rozhodol, že robiť niečo ťažké alebo zložité bude pre vás dobré. Váš limbický systém a neokortex zvádzajú neustály boj, v ktorom limbický systém, pretože je to základná (a niekedy takmer automatická) funkcia, často dokáže zvíťaziť. A bum: prokrastinujete. Ďalšou príčinou prokrastinácie je dopamín, neurotransmiter, vďaka ktorému sa cítime dobre.

Predplatné NEXTECH 2023

Ako opisuje stanfordský neurológ Andrew Huberman, po vrchole dopamínu nasleduje jeho pokles (predstavte si dopamínový pokles ako návrat z nejakého „opojenia“). Toto dno prežívame ako túžbu po určitom stave – v tomto prípade ďalšom vzostupe dopamínu. Zjednodušene povedané, chcete sa dostať z tohto dna. No robiť niečo ťažké, aj keby to bolo pre vás dobré, znie príliš skľučujúco. Preto otáľate. Čo teda Huberman odporúča? Mohli by ste počkať na dopamínové dno. Mohli by ste sa pustiť do iných, menej náročných úloh, ktoré poskytujú zvýšenie dopamínu.

Napríklad venovať sa interakcii na sociálnych sieťach či pozerať zábavné videá na YouTube. Alebo môžete urobiť niečo ešte ťažšie, či už fyzicky, alebo mentálne/emocionálne, ako je úloha, ktorú odkladáte. Rýchlosť, akou sa zo dna dostanete, je úmerná tomu, aké hlboké je toto dno. Urobte niečo, čo vyžaduje viac úsilia, a môžete sa oveľa rýchlejšie odraziť z tohto stavu bez motivácie, z tohto dopamínového dna. Musíte si nájsť niečo horšie, ako je to, čomu sa vyhýbate. Jeden stav, ktorý je horší alebo ťažší ako stav prokrastinácie, v ktorom sa práve nachádzate. Dať si studenú sprchu.

Podľa Hubermana pomáha, ak rýchlo uvediete svoje telo a myseľ do stavu nepohodlia. Preto odporúča studenú sprchu. Studená sprcha je fyzicky bolestivá. (Nie fyzicky škodlivá, iba fyzicky nepríjemná.) Studená sprcha spôsobuje rýchly vzostup dopamínu, ktorý trvá niekoľko hodín. Keď sa osušíte (a trochu zahrejete), budete pripravení vrhnúť sa do čohokoľvek, čomu ste sa vyhýbali... Už len preto, že to nemôže byť horšie ako to, čo ste práve urobili. A ak chcete pridať ďalší impulz k vyhýbaniu sa prokrastinácii, použite pravidlo piatich minút.

Ak niečo nechcete robiť, dohodnite sa sami so sebou, že to budete robiť aspoň päť minút. Po piatich minútach to už nebude také zlé a nakoniec to urobíte celé. Rýchlo si uvedomíte, že to, do čoho ste sa báli pustiť, nie je až také strašné - a to je pocit, ktorý váš limbický systém miluje. Dopamín začne prudko stúpať. Vyskúšajte to. Nabudúce, keď sa vám bude ťažko začínať, keď budete mať problém nájsť motiváciu urobiť niečo, čo naozaj potrebujete urobiť, dajte si 30-sekundovú studenú sprchu.  

Zdroj: inc.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať