Samsung_06 Samsung_06 Samsung_06 Advertisement

Veterná turbína vyrobí zo vzduchu na púšti 1000 litrov čistej vody denne

0

V púšti pri Abú Zabí sa testuje nový koncept, ktorý využíva veternú turbínu na kondenzáciu vody zo vzduchu a jej čerpanie do skladovacích nádrží na filtráciu a čistenie. Technológiu vytvorila spoločnosť Eole Water po tom, čo sa jej zakladateľ Marc Parent inšpiroval vodou, ktorú mohol nazbierať zo svojej klimatizačnej jednotky počas pobytu v Karibiku.

Celý systém je umiestnený vo veternej turbíne s výkonom 30 kW, ktorá ho aj napája. Vzduch sa nasáva cez vetracie otvory v špičke kužeľa turbíny a potom sa ohrieva generátorom, aby sa vytvorila para. Para prechádza chladiacim kompresorom, ktorý vytvára vlahu, ktorá sa potom kondenzuje a zhromažďuje. Vyrobená voda sa odvádza potrubím do zásobníkov z nehrdzavejúcej ocele, kde sa filtruje a čistí.

Prototyp technológie inštalovaný v októbri v Abu Zabí je schopný produkovať 500 až 800 litrov čistej vody denne zo suchého púštneho vzduchu. Eole Water tvrdí, že pomocou systému s vežou sa môže objem zvýšiť na 1000 litrov denne. Na výrobu vody sa vyžaduje minimálna rýchlosť vetra okolo 25 km za hodinu.

Zdroj: treehugger.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať