HONDA_022021 HONDA_022021 HONDA_022021 Advertisement

Video: Ovládanie toho, čo sa vám bude snívať, už nie je len sci-fi

0

Úpravy snov budú podľa vedcov čoskoro možné v reálnom živote. Hoci sa na trhu predáva množstvo pomôcok, údajne schopných manipulovať so snami, odborníci sa k tejto možnosti vyjadrovali skôr skepticky. Teraz však tím z MIT hovorí, že našiel spôsob, ktorý skutočne funguje. A využiť by sa dal na všeličo – od zábavy až po liečenie posttraumatických nočných môr.

Verzia ovládania snov od výskumníkov z MIT sa volá Targeted Dream Incubation (TDI) a využíva aplikáciu spojenú s nositeľným senzorom na sledovanie spánku. Výbava pomáha zaznamenávať správy o snoch a môže smerovať sny ku konkrétnym témam. Robí to opakovaním informácií, keď človek zaspáva. Tím nadviazal na predchádzajúci výskum spánku, ktorý zistil, že počas najskoršej fázy spánku, ktorá sa nazýva hypnagógia, môžu ľudia stále počuť zvuky, aj keď už zaspávajú.

Na využitie tejto fázy výskumníci vyvinuli Dormio, zariadenie na sledovanie spánku, o ktorom tvrdia, že môže meniť sny sledovaním hypnagógie a následným vydávaním zvukov na základe fyziologických údajov. Podľa ich tvrdenia Dormio priamo interaguje s mozgom snívajúceho jednotlivca a manipuluje s obsahom jeho snov.

Schopnosť ovládať podvedomie môže mať podľa odborníkov širokú škálu výhod, dokonca by mohla pomôcť pri liečbe duševných chorôb. Medzi ďalšie možné použitia takejto kontroly patrí učenie sa hudobným alebo jazykovým zručnostiam.

Na trhu sa ponúka viacero zariadení určených na ladenie snov. Patrí medzi ne napríklad Remee, maska ​​na spanie, ktorá podľa webových stránok produktu „využíva sériu inteligentných časovačov so svetelnými vzormi... zobrazovaných po celú noc.“ ZMax od spoločnosti Hypnodyne je ďalšia čelenka na sledovanie spánku, ktorá využíva svetlo, vibrácie a zvuky a takisto umožňuje „zvukový záznam zážitkov zo snov“.

Niektorí odborníci sú však skeptickí k tvrdeniam o mnohých z týchto pomôcok na spanie. Iní pripúšťajú, že sa blíži deň, keď bude riadenie našich myšlienok počas spánku realitou.  

Zdroj: lifewire.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať