Veterné turbíny inšpirované palmami dokážu odolať aj hurikánom

0

Veterné turbíny sa stále zväčšujú, pretože vďaka obrovským rozmerom je výroba veternej energie lacnejšia. Komplikuje sa tým však navrhovanie zariadení, ktoré dokážu odolať silnému vetru. Výskumný tím z Univerzity vo Virgínii v spolupráci výskumníkmi z niekoľkých ďalších univerzít namiesto toho, aby vyrobil silnejšie lopatky, vytvoril také, ktoré sa môžu ľahko ohnúť v hurikáne.

Štandardné veterné turbíny smerujú do vetra. Väčšinou sú skonštruované s hrubými, tuhými lopatkami, aby prežili búrky. Stojí to však peniaze a v podstate sa tak stráca energia. Nový dizajn, nazývaný Segmented Ultralight Morphing Rotor alebo SUMR, je orientovaný po vetre. To znamená, že neprekáža, ak sa lopatky ohnú, pretože nenarazia do veže. Namiesto toho, aby sa tím snažil o lopatky pevné a silné, navrhol ich na spôsob ohybnej palmy – teda mäkšie, flexibilnejšie a ľahšie.

Výskumníci prirodzený, biologicky inšpirovaný dizajn prispôsobili zaťaženiu vetrom. Lopatky tak môžu byť ľahšie, čo znamená, že celý systém môže byť aj oveľa väčší. Najväčšie turbíny súčasnosti dokážu v danom čase generovať až 14 megawattov elektriny (alebo až 74 gigawattov energie za rok), čo stačí na napájanie tisícok domácností. Nový návrh by umožnil, aby jedna turbína generovala až 50 megawattov.

Tím testoval prototyp v pohorí neďaleko mesta Boulder v Colorade počas posledných dvoch rokov. Je to zatiaľ malá verzia, ale aj tak má výšku 10 poschodí. Pri výkone až 25 megawattov by bola vyššia ako Eiffelova veža. Pri 50 megawattoch by bola veža vysoká 300 m a lopatky by boli dlhé 250 m. V testoch dizajn fungoval dobre, prežil nápor vetra s rýchlosťou 180 km za hodinu a bombový cyklón.  

Zdroj: fastcompany.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať