SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement

Viac vedy ako mágie: Čína vyvíja plášť neviditeľnosti

0

Kanadská spoločnosť HyperStealth Biotechnology Corp so sídlom v Britskej Kolumbii vyrába vojenské maskovacie uniformy, o ktorých a tvrdí, že skryjú človeka aj pred „kamerami snímajúcimi teplo“. Pred niekoľkými rokmi vyvinula plášť neviditeľnosti, oficiálne nazvaný Quantum Stealth. Využíva materiál ohýbajúci svetlo na zakrytie objektov rôznej veľkosti vrátane ľudí. 

V súčasnosti aj vedci v Číne pracujú na podobnej technológii. Na nedávnom vedeckom podujatí v Šanghaji Chu Junhao, renomovaný fyzik z univerzity Donghua, predstavil materiál, ktorý dokáže urobiť to, čo sa nachádza za ním, neviditeľným pre ľudské oko. Chu a jeho tím demonštrovali efekt neviditeľnosti pomocou fólie s mriežkou zloženou z radov malých vypuklých valcových šošoviek.

„Každá vertikálna šošovka môže zmenšovať a stenčovať predmety, ktoré sú s ňou rovnobežné, takže svetlo sa môže lámať,“ vysvetlil Chu, „čo vedie k efektu neviditeľnosti.“ Táto technológia okrem svojej magickej príťažlivosti predstavuje významný skok v oblasti optiky a fyziky materiálov. Výskum neviditeľnosti našiel úrodnú pôdu vo vojenskom sektore, kde sa táto technológia môže použiť na to, aby boli stíhacie lietadlá nezistiteľné pre radary alebo vojenské pozemné vozidlá. Pokrok v tejto oblasti by mohol mať v budúcnosti významný vplyv na vojenskú stratégiu a taktiku.

Zdroj: supercarblondie.combilbaohiria.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať