NICEBOY_102021 NICEBOY_102021 NICEBOY_102021

Video: Ako si roboty od Boston Dynamics poradili s parkúrom

Technológie
1

Spoločnosť Boston Dynamics zverejnila dvojicu videí, v ktorých jej roboty Atlas absolvujú komplexnú prekážkovú dráhu, ktorá si vyžaduje balansovanie na kladine a naklonených plošinách. Robotický program Atlas spoločnosti je platformou pre jej inžinierov, ktorí vykonávajú výskum a vývoj v oblasti senzorických a percepčných systémov. V sandboxovom prostredí mali roboty Atlas za úlohu prekonávať rôzne prekážky.

Jeden z dvoch robotov prebehol po zostave naklonených preglejkových panelov, preskočil širokú medzeru a vybehol hore po schodoch a potom zasa dole. Druhý bol naprogramovaný tak, aby vyskočil na kladinu a vykonal rovnaké kroky ako prvý robot, ale v opačnom smere. Napokon oba roboty ukončili zostavu synchronizovaným saltom vzad. Pri nácviku tohto správania roboty Atlas často nezvládli úkony a spadli, uviedla spoločnosť Boston Dynamics v samostatnom videu nakrútenom „vnútri laboratória“.

SME konferencia_092021

Napríklad skok sa im podarí správne vykonať približne v polovici prípadov. Táto zostava sa podľa spoločnosti líši od predchádzajúcich iterácií tým, že roboty museli prispôsobiť svoje správanie na základe toho, čo videli. Pohyby Atlasu sa teraz riadia vnímaním, dosiaľ to tak nebolo. Predchádzajúce cvičenia a tance mali demonštrovať schopnosť robotov vykonávať rôzne dynamické pohyby a reťaziť ich do zostavy, ktorá sa dala opakovať znova a znova.

V takom prípade musel riadiaci systém robota stále realizovať množstvo kritických úprav za chodu, aby udržal rovnováhu, ale robot nevnímal svoje prostredie a nereagoval naň. Pri vykonávaní ukážok boli roboty Atlas v podstate slepé a mohli uspieť len pri prekonávaní prekážok v nezmenenom prostredí. Pred dvoma mesiacmi robotickú spoločnosť Boston Dynamics kúpil juhokórejský konglomerát Hyundai, ktorý získal 80 % kontrolný podiel vo firme za 1,1 miliardy dolárov.

Zdroj: zdnet.com.

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

Nocturnal Emission reakcia na: Video: Ako si roboty od Boston Dynamics poradili s parkúrom

19.8.2021 09:08
Kedysi tu zvykli byvat videa s crash testami. Nechcel by pan Macko urobit crash test tohto robota? Bolo by zaujimave sledovat, nakolko je odolny a ako sa vysporiada s par udermi kamenarskeho kladiva, pripadne so stretom s mulcovacom.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať