SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Video: Autonómne vojenské drony po prvýkrát útočili na ľudí

Bezpečnosť
0

Prvý zaznamenaný prípad útoku autonómneho dronu na ľudí na svete sa odohral v marci 2020. Vyplýva to z bezpečnostnej správy OSN, ktorá podrobne opisuje prebiehajúcu líbyjskú občiansku vojnu. Líbyjské sily použili drony tureckej výroby na zovretie ustupujúcich nepriateľských síl, čím im zabránili v použití ich vlastných dronov.

Logistické konvoje a ustupujúce jednotky lojálne líbyjskému poľnému maršalovi Haftarovi boli prenasledované a na diaľku zasiahnuté bezpilotnými bojovými vzdušnými prostriedkami alebo smrtiacimi autonómnymi zbraňovými systémami, ako napríklad STM Kargu-2. Drony boli naprogramované tak, aby útočili na ciele bez potreby dátového spojenia medzi operátorom a zbraňovým systémom.

Predplatné NEXTECH 2021

Kargu-2 od tureckého výrobcu STM je kvadrokoptéra určená na prenášanie zbraní. Marketingové video STM výslovne opisuje Kargu-2 ako systém schopný autonómneho útoku. Ako to funguje? Operátor najprv nahrá cieľové súradnice do Kargu-2 a potom dron spustí. Ten priletí na zadané súradnice, identifikuje pravdepodobné „ciele“, strmhlavým letom sa vrhne na cieľ a sám vybuchne.

Vo vojenskom jazyku je tento proces známy ako „odpáľte a zabudnite“, čo znamená, že keď operátor vystrelí dron, môže urobiť niečo iné, napríklad premiestniť sa, pripraviť ďalší útok alebo dokonca ísť na obed. Odborníci pred takýmito dronmi varovali a usilovali sa o zákaz autonómnych útočných systémov. Kargu-2 skutočne vyzerá ako hociktorá iná kvadrokoptéra. Hlavný rozdiel je v softvéri, ktorý sa však dá ťažko získať na forenznú analýzu z rozptýlených kúskov plastu. 

Zdroj: popularmechanics.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať