Video: Bezplatný OS iRaspbian vyzerá ako Mac OS a beží na Raspberry Pi za 35 USD

1

Chceli by ste vyzerať ako používateľ Mac OS, ale nemáte rozpočet na drahý počítač od Applu? Existuje nová linuxová distribúcia zadarmo pre 35-dolárové Raspberry Pi, ktorá vám to umožní. Volá sa iRaspbian a vytvára takmer identickú verziu Mac OS Docku, Launchera a dokonca aj predvolenú tapetu, ktorá sa dodáva s Mac OS 10.15 Catalina. Podobnosť je však iba povrchová, za fasádou sa rýchlo stráca, keď sa ponoríte hlbšie do operačného systému, ktorého základ tvorí Raspbian, oficiálne podporovaný OS pre Raspberry Pi.

iRaspbian prichádza s množstvom integrovaných aplikácií vrátane Chromium Media Edition (verzia webového prehľadávača, ktorá vám umožňuje využívať služby ako Netflix), LibreOffice a grafického balíka GIMP – všetky majú svoje vlastné ikony na Docku. Predinštalovaných je niekoľko retro hier, ako aj Steam, hoci v obchode je len veľmi obmedzený výber titulov, ktoré budú fungovať na hardvéri Raspberry Pi. Distro obsahuje aj emulátor pre Mac OS 9 a pre Windows 98.

iRaspbian beží veľmi hladko na Raspberry Pi 4, ktoré má štvorjadrový procesor Cortex A72 s frekvenciou 1,5 GHz a môže mať nakonfigurované až 4 GB pamäte RAM. Distro bolo k dispozícii na stiahnutie zadarmo na webovej stránke raspbian-x. Stránka však bola odstránená s odôvodnením, že išlo len o zábavný projekt, pri ktorom sa nezvážili všetky právne dôsledky. Mal údajne ponúknuť väčšiu zábavu pri používaní Pi 4 pre tých, ktorí ho nevyužívajú iba na hardvérové ​​projekty.

Zdroj: forbes.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
procesor vykon smartfon

1 komentár

bezi... reakcia na: Video: Bezplatný OS iRaspbian vyzerá ako Mac OS a beží na Raspberry Pi za 35 USD

22.5.2020 12:05
na pi nebezi nic. Maximalne chodi
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať