ACER_november Advertisement ACER_november Advertisement ACER_november Advertisement

Video: Chrobákom pripevnili na chrbát kamery a urobili z nich špiónov

0

Vedci už pripojili kamery GoPro na množstvo rôznych zvierat, ale najmenšie z nich sú asi chrobáky. Tím z Washingtonskej univerzity, inšpirovaný biológiou oka hmyzu, vytvoril kameru, ktorá je dostatočne malá na to, aby ju mohli nosiť niektoré chrobáky. Má hmotnosť iba 250 miligramov.

V štúdii publikovanej v časopise Science Robotics vybavili dva druhy chrobákov batohom s kamerou Pri jej zostrojení, ktorá má len polovičnú hmotnosť chrobáka, musel tím ísť oveľa ďalej ako pri malých kamerách používaných v smartfónoch. Inšpiráciu pri tom čerpali od samotného hmyzu.

Spoluautor štúdie Sawyer Fuller vysvetľuje, že niektoré muchy majú centrum „vysokého rozlíšenia“, a keď potrebujú podrobnejšie informácie, otočia hlavou. Preto malý batoh s kamerou je vybavený mechanickým ramenom, ktoré pohybuje kamerou. Tento dizajn umožňuje kamere snímať obrázky s vyšším rozlíšením, ako by dokázal širokouhlý objektív, pri menšej spotrebe. Úspora energie si vyžadovala okrem pohyblivého ramena aj niekoľko ďalších zmien, aby nebola potrebná ťažká batéria.

Kamera odosiela video do smartfónu cez bluetooth, ale čiernobiele video sa zaznamenáva iba rýchlosťou 1 až 5 snímok za sekundu. Akcelerometer spustí kameru iba vtedy, keď sa chrobák pohybuje, čím sa výdrž maličkej batérie predĺži z dvoch na šesť hodín. Predtým, ako sa takáto kamera začne používať, treba odstrániť riziká spojené s ochranou súkromia pri vytváraní maličkého zariadenia, ktoré sa môže dostať takmer kdekoľvek.

Zdroj: digitaltrends.com.

Redakcia

Všetky autorove články
kamera foto video

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať