SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement

Video: Elektrický VTOL prepraví až 40 cestujúcich

Technológie
4

Newyorský startup Kelekona si myslí, že lietadlá typu eVTOL by mohli prepraviť nielen zopár cestujúcich, ale aj niekoľko desiatok. Namiesto konceptu aerotaxíka preto pracuje na leteckom minibuse. Lietadlo s nulovými emisiami bude schopné prepraviť až 40 cestujúcich. Väčšina prototypov eVTOL, ktoré sme videli za posledných pár rokov, mala miesto len pre dvoch až troch cestujúcich. Koncept spoločnosti Kelekona by bol v podstate určený na hromadnú dopravu. Môže prepraviť viac ako 4500 kg nákladu.

SWAN_042021

Web spoločnosti Kelekona sľubuje, že jej lietadlo bude schopné za hodinu absolvovať 530-kilometrový let medzi Los Angeles a San Franciscom. To je zhruba toľko času, koľko by trval bežný let medzi týmito dvoma mestami, ibaže by ste nemuseli ísť na letisko. Ako sa to dá dosiahnuť pomocou airbusu napájaného batériami?

To ešte len uvidíme, zatiaľ je známe len to, že lietadlo bude mať tvar vzducholode a jeho telo bude vyrobené z 3D tlačených kompozitných materiálov, bude poháňané ôsmimi ventilátormi a bude disponovať vymeniteľnou batériou, aby sa minimalizoval čas medzi dvoma letmi. Okrem hromadnej dopravy sa pre eVTOL predpokladá aj iné využitie, napríklad na vojenské transporty či pre leteckú záchrannú službu. Zatiaľ však nebol oznámený žiadny harmonogram výroby lietajúceho minibusu.

Zdroj: robbreport.com.

Redakcia

Všetky autorove články

4 komentáre

bude reakcia na: Video: Elektrický VTOL prepraví až 40 cestujúcich

4.6.2021 20:06
pohanane ventilatormi? To je co za preklad? Ste mysleli vrtulami?
Reagovať

energy density reakcia na: Video: Elektrický VTOL prepraví až 40 cestujúcich

4.6.2021 07:06
benzin ma 100x vyssiu hustotu energie ako nejaka bateria. tato "betonova" kocka nema sancu lietat, mozno ak tak jedine s raketovymi motormi a noe hentakymi preitkami. navyse bude vo vzduchu nestabilna a nedokaze udrzat letovu vysku tak ako ine koncepty lietadiel bez kridel.
Reagovať

to tie startupy reakcia na: Video: Elektrický VTOL prepraví až 40 cestujúcich

4.6.2021 07:06
vedia natacat videa, to uz vieme. mali by viacej sediet v dielni a konstruovat
Reagovať

scam reakcia na: Video: Elektrický VTOL prepraví až 40 cestujúcich

4.6.2021 00:06
Co za bludy o nulovych emisiach. Uz prestante klamat. Vyrobit a nabit bateriu su brutalne emisie.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať