Samsung_06 Samsung_06 Samsung_06 Advertisement

Video: Humanoidný robot EVA dokáže napodobniť výrazy tváre

0

Tím výskumníkov na newyorskej Kolumbijskej univerzite vyvinul humanoidného robota EVA odzrkadľujúceho výrazy tváre. Je navrhnutý tak, aby skúmal dynamiku interakcií medzi človekom a robotom, a pozostáva z 3D tlačenej umelej lebky s čelnou stranou z mäkkej gumy. Motory v lebke selektívne ťahajú a uvoľňujú lanká pripevnené k rôznym miestam na tvári, rovnako ako svaly pod pokožkou našich vlastných tvárí umožňujú meniť výrazy tváre.

SWAN_042021

EVA môže vyjadrovať emócie ako hnev, znechutenie, strach, radosť, smútok a prekvapenie a „množstvo emócií s jemnejšími odtienkami“. Pri vývoji schopnosti odzrkadľovania vedci filmovali robota, ktorý náhodne pohyboval tvárou. Keď potom počítač, ktorý riadi robota, analyzoval hodiny záznamu, využil integrovanú neurónovú sieť na zistenie, ktoré kombinácie „pohybu svalov“ viedli k rôznym výrazom tváre.

Keď pripojená kamera následne zobrazila tvár osoby interagujúcej s robotom, druhá neurónová sieť identifikovala výrazy tohto jedinca a hľadala vizuálnu zhodu s tým výrazom, ktorý je robot schopný urobiť. Výskumníci sa domnievajú, že by to mohlo pomôcť pokročiť v spôsoboch našej interakcie s asistenčnými technológiami.

Zdroj: newatlas.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať