ACER_082021 ACER_082021 ACER_082021 Advertisement

Video: Hyperloop pre nákladnú dopravu bude prepravovať kontajnery

5

Spoločnosť Hyperloop Transport Technologies predstavila ultrarýchly logistický systém pre lodné prístavy, ktorý dokáže prepraviť až 2800 kontajnerov za deň a prekonať stovky kilometrov za pár minút. Navyše sa pričiní o zníženie emisií. Sen s názvom hyperloop sa posúva na ďalšiu úroveň. Koľajnice Mag-lev eliminujú valivý odpor a stovky kilometrov uzavretých trubíc s vákuom takmer úplne odstránia odpor vzduchu.

Väčšina energie sa tak použije na zrýchlenie kabíny až do nadzvukových rýchlostí (nebojte sa sonického tresku, nie je tam dostatok vzduchu na jeho vytvorenie). Taký je model prístavného logistického systému HyperloopTT, ktorého vývoju sa venovalo asi 20 000 hodín v spolupráci s nemeckou firmou Hamburger Hafen und Logistik AG, logistickou a dopravnou spoločnosťou, ktorá prevádzkuje množstvo kontajnerových terminálov a má dobré obchodné meno.

Plnofunkčná testovacia dráha vo Francúzsku pozostáva z potrubia s dĺžkou 320 m, kde je vzduch odsatý až na tlak 100 Pa, teda nižší, ako je v nadmorskej výške 38 000 m. Je to dosť na prvé testy, ale zjavne neumožňuje priblížiť sa k maximálnej rýchlosti hyperloopu 1220 km/h.

HyperPort je navrhnutý na prepravu kontajnerov pomocou nákladných kabín, ktoré sa otvárajú zvrchu a sú schopné pojať buď dva štandardné 6-metrové prepravné kontajnery, alebo jeden dvojitý 12- až 13,7-metrový. O ich vloženie by sa postarali prístavné žeriavy, aké už nakladajú a vykladajú nákladné lode.

Nákladná rýchlosť by bola obmedzená približne na 965 km/h, takže kabíny pre cestujúcich by bolo treba spomaliť na túto rýchlosť, alebo by boli potrebné samostatné koľaje. HyperloopTT tvrdí, že systém je navrhnutý tak, aby vyhovoval všetkým súčasným priemyselným štandardom. HyperPort je teraz predložený na certifikáciu dizajnu a ďalším krokom má byť VR demonštrácia na svetovom kongrese ITS v Hamburgu tento rok v októbri.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

5 komentárov

ech reakcia na: Video: Hyperloop pre nákladnú dopravu bude prepravovať kontajnery

14.7.2021 14:07
Plnofunkčná testovacia dráha vo Francúzsku pozostáva z potrubia s dĺžkou 320 m :-)))
Reagovať

RE: to nie je podstatné, ale to je podstatné, že tam francúzska kočka vytiahne holú pičku a točí péčko, to každého baví ;) reakcia na: ech

17.7.2021 15:07
to nie je podstatné, ale to je podstatné, že tam francúzska kočka vytiahne holú pičku a točí péčko, to každého baví ;) Realita je na míle vzdialená, či skrytá. Ech... Och... Poď do nej! :D
Reagovať

Kilometre za pár minút reakcia na: Video: Hyperloop pre nákladnú dopravu bude prepravovať kontajnery

14.7.2021 10:07
V 1. vete uvádzate, že táto technológia prekoná stovky kilometrov za pár minút. Ak vychádzame z údajov max. rýchlosti (teoretickej) 1220 km/h, resp. z reálnej 965 km/h, tak. napr. za "pár" 10 minút (a to som kus prehnal, keď sa používa takéto slovné spojenie), je to cca 96 km...a to nepočítam so zrýchlením/spomalením.
Nejako to nesedí, čo uvádzate.
Reagovať

RE: Takto to dopadne, keď chce aj_ťák machrovať. Ani to nevie spočítať :-D reakcia na: Kilometre za pár minút

17.7.2021 15:07
Voľáko to nevieš ani spočítať. Kto ti dával známku z fyziky? 96/(1/6) je cca 600km/h nie 965km/h :-D
Reagovať

RE: Kilometre za pár minút reakcia na: Kilometre za pár minút

14.7.2021 10:07
...oprava, za 10 minút je to cca 160 km....
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať