SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement

Video: Jarnej aktualizácii Zoner Photo Studio dominuje podpora HDR

0

HDR je anglická skratka, ktorá znamená High Dynamic Range, teda vysoký dynamický rozsah HDR technológia dokáže zobraziť väčší dynamický rozsah svetiel a dostane z vašich fotiek maximum jasu, detailov, či nálad. V najnovšej verzii ZPS X upravíte svoje fotografie tak, aby vynikli nielen na HDR, ale aj na bežnom monitore. Pri exporte sa úpravy uložia s dátami pre SDR aj HDR zobrazenie do gainmapy. Máte tak plnú kontrolu nad výsledným vzhľadom fotiek na oboch typoch monitorov.

Na tlačovej konferencii sme nakrútili dva videá, v prvom je teoretický úvod k HDR úpravám

V druhom videu sú príklady použitia

Moderné fotoaparáty dokážu zachytiť dynamický rozsah 14 EV a čoraz viac monitorov podporuje HDR. Cieľom každého fotografa, profesionála aj amatéra je zachytiť verne snímanú scenériu od najjasnejších svetiel po najtmavšie tiene. Skrátka tak, ako to vníma ľudské oko. Dôležité je však nielen zachytiť dynamický rozsah jasov a farieb, najlepšie vo formáte RAW, ale v procese úprav tento rozsah sprostredkovať. Samozrejme je dôležité na akom monitore, televízore, či displeji smartfónu, či notebooku budete fotky prezerať, ale aj na akom monitore ich budete upravovať. Klasický monitor takýto rozsah zobraziť nedokáže. Ak budete fotku upravovať na klasickom monitore, miesta s najvyšším jasom vás neoslnia a ani v nich nedokážete rozlíšiť detaily a to ani keď nastavíte jas na maximum, čím sa navyše stratí vernosť podania farieb. Fotografi hľadali cesty, ako obmedzenie bežných monitorov obísť. Jedným z nich bolo falošné HDR, ktoré  pre jednotlivé úrovne jasu používalo falošné farby.

Nové monitory s podporou HDR dokážu zobraziť oveľa intenzívnejší jas a zároveň tmavé miesta zostanú skutočne tmavé a obraz má stále verné farby a pokrývajú široké farebné spektrum.

Zoner Photo Studio X umožňuje uložiť bežné aj HDR dáta do jednej snímky pre plnú spätnú kompatibilitu s bežnými monitormi a prehliadačmi.

V najnovšej aktualizácii pribudla možnosť odstrániť farebný lem, typ chromatickej aberácie objavujúci sa na rozstrapkaných nezaostrených okrajoch kontrastných predmetov. Vďaka tomu je odstránenie chromatickej aberácie v ZPS X kompletné.

Na základe priania užívateľov vývojári pridali efektové 3D LUT aj na koniec procesu úpravy. Ich výstup už nie je ovplyvnený ďalšími úpravami, hodí sa preto na finálne doladenie farebného podania.

Pre pohodlnejšie a najmä rýchlejšie ovládanie programu prináša jarný Zoner Photo Studio X vylepšenú správu klávesových skratiek so zameraním na kontext skratiek a ich využitie naprieč modulmi. Vylepšená bola tiež podpora navigácie v programe upravením správania tabulátora a klávesy Enter pri prechádzaní medzi zložkami a náhľadmi.

Ďalšie vylepšenia pre rýchlejšie spracovanie väčšieho objemu fotiek predstavuje označovanie fotiek hodnotením Zamietnuté. Tieto fotky je možné potom rýchlo naraz zmazať a venovať sa iba tým, ktoré sú vhodné pre ďalšiu úpravu alebo archiváciu.

Jarná aktualizácia prináša veľa moderných prechodových efektov do video editora, farebné značky s popiskami pre rozsiahlejšie editačné práce a taktiež vylepšenú prácu s kľúčovými snímkami.

Rozšírená bola podpora objektívov a nových fotoaparátov, napríklad Canon EOS R100 a R10, Nikon Z8, Sony α9 III a α6700, Fujifilm X-S20 a X-H2, Panasonic Lumix DC-G9 II a DC-S1H, OM-1 Mark II , OM-5 a ďalších.

Novinky v Zoner Photo Studiu X si tradične môžu vyskúšať všetci používatelia stiahnutím 7-dňovej skúšobnej verzie. A to dokonca aj tí, ktorí už softvér predtým skúšali.

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
ZPS X Zoner Photo Studio

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať