SAMSUNG_022024 Advertisement SAMSUNG_022024 Advertisement SAMSUNG_022024 Advertisement

Našli spôsob ako preprogramovať bunky tak, aby zvrátili starnutie

1

Najnovší výskum v laboratóriu Cold Spring Harbor naznačuje, že T-lymfocyty, naše vlastné imunitné bunky, môžu byť kľúčom k boju proti starnutiu. T-lymfocyty totiž možno geneticky modifikovať tak, aby sa zameriavali na starnúce bunky, ktoré prispievajú ku škodlivým zápalom a chorobám súvisiacim s vekom, a eliminovali ich. Tento prelomový objav, publikovaný v časopise Nature Aging, má potenciál zmierniť ochorenia súvisiace s vekom.

V štúdii sa zistilo, že starnúce myši omladli a mladé myši starli pomalšie, keď dostali geneticky modifikované T-lymfocyty. CAR (chimeric antigen receptor) T bunky, ktoré sú známe svojou dlhovekosťou, ponúkajú celoživotné výhody pri podaní jedinej dávky v mladom veku. To znamená, že jedinci liečení bunkami CAR T môžu pociťovať trvalú ochranu pred obezitou a cukrovkou.

Hoci sa terapia CAR T bunkami využíva predovšetkým pri liečbe rakoviny krvi a v roku 2017 získala schválenie FDA pre túto indikáciu, výskum spoločnosti Amor Vegas zdôrazňuje jej širší terapeutický potenciál. Okrem liečby rakoviny terapia CAR T bunkami mení pravidlá hry aj v oblasti liečby chronických ochorení. Výskumníci teraz skúmajú, či terapia CAR T bunkami môže nielen podporiť zdravšie starnutie, ale aj predĺžiť život.

Zdroj: thebrighterside.news.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

Viete, co su CAR-T bunky? reakcia na: Našli spôsob ako preprogramovať bunky tak, aby zvrátili starnutie

19.4.2024 03:04
Nehnevajte sa, ale bol by som velmi opatrny tvrdit nieco o dlhovekosti CAR-T buniek a opatrnejsi pri preberani clankov s (biologickym) obsahom, ktory ide mierne mimo Vasho (IT) zamerania. Bojim sa, ze ani netusite, co Ste publikovali.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať