SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement

Video: Prvý humanoidný robot dokázal urobiť salto vzad bez hydrauliky

0

Po vytvorení nového svetového rýchlostného rekordu v oblasti humanoidných robotov začiatkom tohto mesiaca si čínsky Unitree teraz pripisuje ďalší. Jeho najnovší dvojnohý robot H1 získal prvenstvo v salte vzad v stoji bez použitia hydrauliky. Hoci Atlas od Boston Dynamics už niekoľko rokov skúša saltá vzad, ale na vystrelenie do vzduchu, premet vzad a následné pristátie na obe nohy využíva ťažkú hydrauliku.

Pôsobivé je, že Unitree H1 sa spolieha iba na vlastné elektromotory M107, z ktorých každý sa môže pochváliť maximálnym krútiacim momentom 360 Nm. Každá noha má tri stupne voľnosti v bedrovom kĺbe, jeden v kolennom kĺbe a jeden v členkovom kĺbe a všetka kabeláž je vedená vnútri, aby sa nezasekávala. Spoločnosť Unitree použila simuláciu posilňovacieho učenia na trénovanie H1 v umení premetu na mieste, ktorý sa vydaril takmer podľa plánu – s výnimkou malého korekčného poskoku na konci.

H1 je pomerne nový humanoidný robot, ale už má odhadovanú cenu 90 000 USD. Je vysoký 1,8 m, váži 47 kg a unesie až 30 kg užitočného zaťaženia. Jeho ramená však v súčasnosti nekončia rukami podobnými ľudským, ako je to v prípade Tesla Optimus alebo Figure 01, ale na týchto veciach sa pracuje.

Hoci robot dosiahol svetový rýchlostný rekord 3,3 metra za sekundu, očakáva sa, že komerčná verzia na všeobecné použitie dosiahne rýchlosť približne 5 m/s. O snímanie okolitého sveta sa stará sústava snímačov umiestnená na hlave, ktorá pozostáva z 3D LiDARu a hĺbkovej kamery Intel RealSense. A v špecifikáciách sa v súčasnosti uvádza vymeniteľná 864 Wh batéria.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať