SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement

Video: Solárne lietadlo, ktoré môže lietať 90 dní bez pristátia

Technológie
0

Americké námorníctvo v spolupráci s americko-španielskou leteckou spoločnosťou Skydweller Aero vyvíja bezpilotné lietadlo s názvom Skydweller, ktoré je schopné zostať vo vzduchu 90 dní bez toho, aby muselo pristáť, a to vďaka veľkým pásom solárnych panelov na oboch krídlach. Námorníkom to umožní neustále sledovať oblasti okolo ich lodí.

Na to, aby lietadlo s rozpätím krídel takmer 72 metrov zostalo vo vzduchu tak dlho, je na ňom umiestnených 269 štvorcových metrov fotovoltických článkov, čo mu umožňuje generovať až 2 kilowatty energie. Skydweller Aero takisto plánuje vybaviť svoje lietadlo záložnými vodíkovými palivovými článkami pre prípad, že by sa dostalo do oblasti s dlhotrvajúcim obdobím zlého počasia.

SWAN_042021

Skydweller je nová iterácia solárneho lietadla Solar Impulse 2 s posádkou, ktoré obletelo svet v rokoch 2015 a 2016. Solárne lietadlá budú pre americké námorníctvo znamenať veľkú úsporu nákladov. Skydweller nepotrebuje pilota, čo umožnilo dlhší dolet a väčšiu kapacitu užitočného zaťaženia. Nové lietadlo unesie približne 360 ​​kg radarového a kamerového vybavenia.

Cieľom Skydweller Aero je v najbližších mesiacoch otestovať autonómne lety vrátane autonómnych vzletov a pristátí. Po dokončení týchto testov sa spustí testovanie dlhej výdrže s cieľom overiť 90-dňové fungovanie. Ako to často býva v prípade vojenských a vesmírnych technológií, aj pohon energiou z obnoviteľných zdrojov si pravdepodobne nakoniec nájde cestu k napájaniu civilných lietadiel.

Zdroj: interestingengineering.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať