SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement

Kutil si počítačové procesory vyrába doma

Technológie
5

Ak si myslíte, že vyrábať počítačové čipy domácky je nemožné, mýlite sa. Sam Zeloof vyrobil svoj druhý domáci kremíkový integrovaný obvod s 1200 tranzistormi, a to pomocou rovnakých techník, aké použil Intel pri svojich prvých procesoroch v 70. rokoch minulého storočia. Prvý čip s názvom Z1 zhotovil Zeloof v roku 2018 pomocou 5 -mikrónového postupu PMOS ešte na strednej škole.

Ten druhý z roku 2021, nazvaný Z2, je rádovo väčší, s 1200 tranzistormi na jednom čipe v porovnaní so šiestimi na Z1. Z2 je aj oveľa efektívnejší v porovnaní s prvým dizajnom. Prechodom z procesu s kovovou bránou na proces s polysilikónovou bránou dokázal znížiť požadované vstupné napätie čipu z 10 V na iba 1 V, čím sa výrazne znížila spotreba energie.

Na porovnanie, procesor Intel 4004, postavený na rovnakom procese, mal 2200 tranzistorov. To, na čo v 70. rokoch minulého storočia bola potrebná celá spoločnosť, teraz robí jeden človek vo svojom vlastnom dome. Treba však dodať, že z dvanástich modelov Z2, ktoré Zeloof vyrobil, je iba jeden plnofunkčný, zvyšok má približne 80-percentnú funkčnosť. Stále je teda čo zlepšovať.

Zdroj: tomshardware.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

5 komentárov

To je reakcia na: Kutil si počítačové procesory vyrába doma

26.8.2021 08:08
Viac ako čip má cenu schopnosť vyrobiť ho. Rovnako ako zelenina z vlastnej záhrady ma hodnotu schopnosť dopestovať ju a vedieť to od semienka. Získa sa tým absolútna nezávislosť v segmente.
Ešte nedávno nám tvrdili, že načo vyrábať, však dovezieme. A s čipmi už je problém. A bude aj s potravinami. Len aby mohli velkoproducenti a reťazce dvíhať ceny. Ja čipy nepotrebujem a potraviny si dopestujem a do chovám. Potom ma cena zemiakov, vajec alebo mäsa nezaujíma. A jeho nezaujíma cena čipov. Svet sa môže kľudne zrútiť, nás sa to netýka.
Kapišto?
Reagovať

RE: To je reakcia na: To je

16.9.2021 06:09
Schopnosť niečo vyrobiť ešte neznamená aj znalosť celého systému. Skúsenosti sú dôležité, ale znalosti dávajú hodnotu skúsenostiam. A čo sa týka toho poľnohospodástva si totálne mimo. Tvoja schopnosť niečo vypestovať či dochovať je v celkovej ekonomike aj keď iba v rozsahu Slovenska nepodstatná. Dokážeš pestovať a produkovať potraviny v takej miere, že sa vieš podeliť s ostatnými o prebytky? Nie? Tak potom to nemá zmysel. Potravinárskemu priemyslu a nehovorí priemysel pre nič za nič. Ale preto, že obyčajné pestovanie a chov dokázal zefektívniť natoľko, že väčšina pracovných síl sa mohla venovať iným oborom.
Reagovať

RE: Už aj to im náhoda akože obišla. Prišiel prasací mor a vtáčia chrípka a dovi dopo, museli vykántriť svoj chov nariadili im. reakcia na: To je

28.8.2021 13:08
Už aj to im náhoda akože obišla. Prišiel prasací mor a vtáčia chrípka a dovi dopo, museli vykántriť svoj chov nariadili im.
Reagovať

RE: To je reakcia na: To je

26.8.2021 14:08
nezaockovany pravda !!
Reagovať

Že prečo on toto robí? Koho on má v parlamente? reakcia na: Kutil si počítačové procesory vyrába doma

25.8.2021 17:08
Že prečo on toto robí? Koho on má v parlamente?
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať