SAMSUNG_07 SAMSUNG_07 SAMSUNG_07 Advertisement

Video: Úžasné simulácie NASA ukazujú, ako by vyzeral západ slnka na iných planétach

0

Ako by vyzeralo slnko zapadajúce za obzor po 17-hodinovom dni na Uráne? Alebo aký by bol západ slnka na Marse? Vďaka počítačovému modelovaniu NASA si tieto scenáre môžeme trochu ľahšie predstaviť. Efektný západ slnka vytvára súhra slnečného svetla a plynov a prachu v atmosfére. Teda čím menej atmosféry má planéta, tým je západ slnka menej pôsobivý.

Planetárny vedec Geronimo Villanueva z Goddardovho vesmírneho centra NASA v Greenbelte vytvoril simulácie toho, ako by západ slnka mohol vyzerať na Venuši, Marse, Uráne, mesiacoch Saturnu Titan a Trappist-1e. Ako vidieť vo videu, ide o veľkolepé predstavenia.

Napríklad keď mizne slnko na Venuši, svetlá žltá sa sfarbuje na oranžovú, hnedú a napokon čiernu. No keďže planéta sa točí okolo svojej osi tak pomaly, trvá to 116-krát dlhšie ako na Zemi.

Mars je jediná iná planéta, na ktorú máme reálnu šancu dostať sa a žiť tam. Villanuevova simulácia ukazuje, ako by osadníci mohli vidieť marťanský západ slnka. Atmosféra tam vytvára zmes hnedých a jasne žltých farieb, keď Slnko mizne za horizontom.

Zdroj: sciencealert.com.

Redakcia

Všetky autorove články
NASA vesmir veda vyskum

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať