Video: Vojaci testujú diaľkovo ovládané lietajúce granáty

Bezpečnosť
0

Americké námorníctvo začiatkom júla v rámci tréningového cvičenia v priestore Camp Lejeune v Severnej Karolíne otestovalo modulárnu kvadrokoptéru Drone 40, ktorá sa môže použiť na prieskum alebo ako lietajúci granát. To, čo odlišuje Drone 40 od ​​mnohých ďalších malých dronov, je dlhý vertikálny trup. Tvar jeho tela a názov odkazujú na 40 mm granátomet, čo je štandardizovaný spôsob vrhania výbušnín v boji. 

Ako vidno vo videu, dron sa dá vypustiť z ruky alebo vystreliť ako granát z granátometu. Dron, ktorý meria asi 18 cm a má hmotnosť približne 220 gramov, môže namiesto výbušniny niesť aj iné užitočné zaťaženie, určené na prieskum či dozor. Napríklad kameru, ktorá dokáže streamovať video do ovládacieho tabletu vzdialeného ľudského pilota. Prieskumný dron môže nájsť nepriateľskú pozíciu a potom sa vrátiť, aby bol opäť vyslaný ako granát. 

Predplatné NEXTECH 2021

Drone 40 je napájaný z batérie a v závislosti od hmotnosti vydrží vo vzduchu 30 až 60 minút. Letieť môže rýchlosťou takmer 72 km/h a austrálska spoločnosť DefendTex, ktorá je jeho výrobcom, tvrdí, že môže operovať na vzdialenosť až takmer 20 km. Britské ozbrojené sily v Mali používali verziu Drone 40 už začiatkom roka 2021, využili ju však iba na prieskum. Okrem kamerového systému možno kvadrokoptéru vybaviť aj systémami na elektronický boj, zariadením na laserové označovanie cieľov presne navádzanej munície, prípadne dymovými a oslňujúcimi hlavicami.

Zdroj: popsci.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať