S_03PaletteUltr S_03PaletteUltr S_03PaletteUltr Advertisement

Vírivé magnety sú novým stavom hmoty. Využitie nájdu v systémoch UI budúcnosti

Výskum a vývoj
0

Všetci poznáme štyri klasické stavy hmoty – tuhá látka, kvapalina, plyn a plazma. No popri tom existuje ešte množstvo exotických stavov. Fyzici z holandskej Radboud University a švédskej Uppsala University teraz identifikovali nový s názvom „samoindukčné spinové sklo“, ktoré by sa mohlo použiť na vytvorenie nových platforiem umelej inteligencie. Magnetizmus zvyčajne vzniká, keď majú elektróny v atómoch materiálu rovnaký spin.

V spinovom skle však majú magnetické momenty chaotickú orientáciu a všetky elektróny sa točia náhodnými smermi. Označenie „sklo“ vychádza z podobnosti s tým, ako sú atómy amorfne usporiadané v kúsku klasického skla. Dosiaľ sa spinové sklá našli len v určitých zliatinách, ale vedci teraz zistili, že tento stav sa prirodzene vyskytuje v čistom prvku neodým. Aby ho odlíšili od zliatinovej verzie, nazvali nový stav samoindukčným spinovým sklom.

Neodým je známy tým, že má zvláštne magnetické vlastnosti. Tím ho preto preskúmal pomocou tunelovej mikroskopie (STM - scanning tunneling microscopy). Zistili, že atómy sa v neodýme točia v špirále a dokonca to robia rôznymi rýchlosťami, čo znamená, že tvar špirály sa neustále mení. Tím tvrdí, že neodým nemusí byť jediným samoindukčným spinovým sklom, takéto správanie sa môže skrývať aj v iných prvkoch. Výskumníci hovoria, že toto správanie podobné neurónom by sa dalo využiť v budúcich systémoch umelej inteligencie.

„Nikdy by ste nemohli postaviť počítač inšpirovaný mozgom s jednoduchými magnetmi, ale materiály s týmto komplexným správaním by mohli byť vhodnými kandidátmi,“ povedal Alexander Khajetoorians, autor štúdie, ktorá bola uverejnená v časopise Science. Samoindukčné spinové sklo sa pripája k stále rastúcemu množstvu exotických stavov hmoty, ako sú supersolidy, excitonium, časové kryštály a tekutiny so zápornou hmotnosťou.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
veda vyskum magnet system buducnost umelá inteligencia

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať