S_03PaletteUltr S_03PaletteUltr S_03PaletteUltr Advertisement

Virtuálna realita môže odomknúť schopnosť lucidného snívania

8

V novej štúdii výskumníci zaoberajúci sa spánkom zistili neočakávané spojenie medzi virtuálnou realitou, konkrétne nepriaznivými účinkami pridlhého času stráveného vo VR, a lucidnými snami, pri ktorých si snívajúci uvedomuje, že je vo sne. Tieto zistenia naznačujú, že virtuálna realita môže byť schopná vycvičiť mozog snívať úplne iným spôsobom. Výsledky boli zverejnené v časopise Philosophical Transactions of the Royal Society B.

Hacking snívania nie je nový nápad. Vlastne už existuje osvedčená metóda na trénovanie mozgu, aby stimuloval lucidné snívanie. Snívajúci sú v podstate povzbudzovaní, aby sa počas celého svojho bdenia občas zastavili a položili si otázku: „Je to sen?“ Časté kladenie takýchto otázok a ich zodpovedanie v bdelom stave môže podvedome viesť váš mozog, aby si položil rovnakú otázku, aj keď spíte. A tu sa začína lucidný sen. Táto metóda však nefunguje u každého.

Vedci predpokladali, že virtuálna realita by mohla lepšie trénovať náš mozog. V rámci svojej štúdie porovnali výhody tréningového programu s virtuálnou realitou, tradičného tréningu lucidných snov a nulového tréningu, aby zistili, aký vplyv by mali rôzne prístupy na schopnosť človeka mať lucidný sen. Všetkých 39 účastníkov testu rozdelili do troch skupín, každú s iným štýlom tréningu. Pritom skupina pre virtuálnu realitu sa zúčastňovala aj na tradičnom tréningu, ale tradičná tréningová skupina sa nezúčastňovala na tréningu s virtuálnou realitou.

S_03_M Palette Ultra Advertisement

Potom si účastníci museli viesť 6 dní denníky snov. Účastníci skupiny s virtuálnou realitou a tradičná tréningová skupina sa zúčastnili počas štyroch týždňov aj na určitých ďalších aktivitách. Skupina pre virtuálnu realitu absolvovala 12 sústredení s VR. Počas týchto stretnutí účastníci začínali v dosť všedných prostrediach, napríklad boli čašníkmi v jedálni. Postupom času sa však tieto prostredia stávali čoraz nereálnejšími - napríklad „zákazníci“ v jedálni sa zmenili na figuríny.

Výskumný tím zistil, že účastníci, ktorí absolvovali tréningy s virtuálnou realitou, mohli mať lucidné sny častejšie ako netrénovaní snívajúci. Naznačuje to, že virtuálna realita môže poskytnúť prostredie na výcvik mozgu, aby získal prístup k tomuto druhu snívania. Vedci však zistili aj súvislosť medzi nepríjemným vedľajším účinkom virtuálnej reality a lucidnými snami. „VR choroba“, ktorá je charakterizovaná nevoľnosťou a pocitmi disociácie, môže hrať úlohu v tom, ako táto technológia stimuluje lucidné snívanie.

Zdroj: inverse.com.

Redakcia

Všetky autorove články

8 komentárov

jatu reakcia na: Virtuálna realita môže odomknúť schopnosť lucidného snívania

16.12.2020 07:12
A na Slovensku sa tomu nikto nevenuje ?
Reagovať

RE: jatu reakcia na: jatu

16.12.2020 18:12
venujú sa, čože by nie, tuto máš aj telefónne číslo 033 / 648 21 11
Reagovať

RE: RE: jatu reakcia na: RE: jatu

17.12.2020 12:12
No zjavne sa tu vyjadrujú sami odborníci.
Jeden s psychickými problémami a druhy neúspešný podnikateľ.
Ale čo už.
Reagovať

RE: RE: RE: jatu reakcia na: RE: RE: jatu

17.12.2020 13:12
za takú koninu neskásneš nič, je to o ničom

RE: RE: jatu reakcia na: RE: jatu

17.12.2020 00:12
asi tak :-)) aj keby som sa necudoval ak by sa tomu na slovensku niekto venoval. je to hlupost, nepotrebujes k tomu nic len VR okuliare za par stovak a navyse na to namotas kazdeho emo rap gansta sopliaka akych tu povonku pobehuje hafo. uz len ich skasnut napriklad za trening lucid dreams... a business plan je na svete
Reagovať

RE: RE: RE: jatu reakcia na: RE: RE: jatu

18.12.2020 11:12
To som si takmer isty ze je. Rovno v manualoch sa docitas ze jednou z moznosti su opiaty a halucinogenne latky. Vysledky takeho lucid dreamingu vidime denne na uliciach.

RE: RE: RE: jatu reakcia na: RE: RE: jatu

17.12.2020 13:12
nepotrebujes VR je toho plny internet staci si o tom len precitat

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať