SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement

Vodíková klimatizácia funguje aj bez elektriny a neprodukuje skleníkové plyny

Technológie
0

Prvá klimatizácia, ktorá na fungovanie používa kvapalný dusík, bola vyvinutá a patentovaná v Izraeli. Volá sa Kensho a je dielom startupu Green Kinoko. Keďže nepotrebuje elektrinu, odpadajú starosti s riešením kabeláže a pri prevádzke nevznikajú emisie skleníkových plynov. Zariadenie jednoducho, potichu a jemne vyfúkne prúd mrazivého dusíka pri teplote -10 °C, čím ochladzuje okolie. Prvé modely budú už čoskoro testované v šiestich reštauráciách v Tel Avive a spoločnosť tvrdí, že produkt bude pripravený na uvedenie na trh v lete 2023.

Vynašli sme vonkajšiu klimatizáciu, ktorá nepotrebuje elektrinu. Vytvára si vlastnú energiu,“ hovorí generálny riaditeľ  startupu Tal Leizer. Kvapalný dusík je široko používaný ako chladivo v mnohých priemyselných odvetviach, ale Leizer a jej tím prišli na myšlienku stavať na existujúcej technológii a vyvinúť pomocou nej patentovaný systém na chladenie vonkajšieho vzduchu. „Vytvárame energiu z tlaku, ktorý vzniká medzi kvapalným dusíkom a plynným dusíkom,“ vysvetlil Leizel. „Používame tekutý dusík pri mínus 196 stupňoch Celzia. Keď sa zmení na plyn, vytvorí veľmi silný tlak a tento tlak použijeme na aktiváciu mechanického motora.“

Leizer, ktorý založil aj technicko-poradenskú firmu Practical Innovation, povedal, že nápad prišiel, keď bol na dovolenke v Ríme. Bolo 35 °C a terasy kaviarní a reštaurácií boli prázdne, ľudia nechceli sedieť vonku. O dva roky má Green Kinoko so sídlom v Shefayime v strednom Izraeli prvé funkčné prototypy zariadenia, ktoré by mohlo prepísať pravidlá vonkajšej klimatizácie. Bežné klimatizačné jednotky obsahujú plyn, ktorý je toxický a znečisťuje životné prostredie. Vyžadujú veľa elektrickej energie a uvoľňujú chlórfluórované uhľovodíky (CFC) a hydrochlórfluórované uhľovodíky (HCFC).

SAMSUNG_092022 M Advertisement

Klimatizácia Kensho nepoužíva vodu, nie je v nej vlhkosť a je nehlučná. Dezinfekčná kapsula čistí vzduch od chemikálií a baktérií. Zariadenie je prenosné a dá sa používať vnútri aj vonku. Majitelia budú musieť zvyčajne vymeniť dusík každých sedem až desať dní v závislosti od toho, ako veľa Kensho používajú. Spoločnosť už má zariadenia na výrobu svojho produktu vo veľkom pre Izrael, ako aj pre svoj ďalší cieľový trh, ktorým sú Spojené arabské emiráty. Cena pre spotrebiteľa bude pravdepodobne podobná ako pri bežných elektrických klimatizáciách.

Zdroj: nocamels.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať