Vyskúšajte bezplatné aplikácie Microsoftu na výpočtovú fotografiu

0

Fotografické schopnosti smartfónov sa neustále zlepšujú, čo je vzhľadom na miniatúrnosť optiky a veľkosť fotografického modulu (asi 5 mm) udivujúce. Veľký podiel na zlepšovaní má tzv. výpočtová fotografia (Computational photography), v rámci ktorej sa obrazová informácia čoraz častejšie spracúva pomocou najrôznejších výpočtových modelov v snahe posunúť výslednú kvalitu fotografie za hranicu toho, čo zvládne fotografický hardvér (obrazový čip a optika).

Jednoduchý príklad výpočtovej fotografie je tvorba panorám alebo fotografií HDR, kde sa do jednej výslednej snímky spája viacero záberov z rozličného smeru či z hľadiska svetelného nastavenia. To je však len malá časť problematiky a v súčasnosti sú snímky výrazne upravované aj z hľadiska celkového vzhľadu, geometrie a iných prvkov, vďaka čomu majú rôzne telefóny výrazne odlišné fotografie aj v prípade, že používajú totožný modul fotoaparátu.

Rozdiely takisto možno dosiahnuť rozličným spracovaním na totožnom smartfóne, čo nás privádza k zaujímavej ponuke bezplatných fotografických nástrojov, vyprodukovaných výskumným a vývojovým laboratóriom Microsoftu.

Jeden z nich je Microsoft Pix, ktorý je dostupný pre telefóny iPhone a nájdete ho zadarmo na stiahnutie v App Store. Ide o aplikáciu, ktorú môžete používať na fotenie namiesto tej vstavanej od Applu, pričom bude automaticky zlepšovať fotografie podľa súčasných výpočtových modelov z laboratórií Microsoftu.

Aplikáciu tohto typu je zbytočné inštalovať na aktuálne iPhony, pretože len zriedka dosiahne lepší výsledok, ako vyprodukuje súčasný softvér výrobcu, pripravený priamo pre hardvér. No pokiaľ vlastníte iPhone starý už niekoľko rokov (hlavne iPhone 5 či iPhone 6), zlepšenie oproti aplikácii od Applu vás môže veľmi prekvapiť. Výpočtová fotografia totiž robí počas posledných rokov veľké kroky vpred a vzhľadom na zastaranosť riešení v starších iPhonoch môžete byť svedkami toho, že novšie prístupy vyprodukujú aj na staršom hardvéri v mnohých ohľadoch výrazne lepší výsledok.

Dosiahne sa to hlavne kombináciou niekoľkých fotografií (spracovanie sa deje na pozadí a fotíte tak ako zvyčajne), výsledkom čoho je výrazne lepšie ostrenie v zhoršených svetelných podmienkach, hlavne pri fotení ľudí v pohybe. Dostupné sú takisto špeciálne výpočtové modely pre tvár, ktoré pri selfie či iných záberoch, kde tvár zaberá väčšinu priestoru, vyprodukujú lepšie podané detaily alebo sprostredkujú vyhladenie (na požiadanie). Aplikácia Pix dokáže vytvárať takisto lepšie stabilizované videá (softvérovou cestou), sprostredkuje vám Live fotky (fotka s malou videoslučkou) a môže takisto rýchlo automaticky upraviť natočenie pri fotení papierových dokumentov či školskej tabule. Miernou nevýhodou pre niekoho môže byť to, že vzhľadom na vyššiu výpočtovú záťaž, ktorá pri fotení nastane, sa môže trochu zmenšiť výdrž na batériu. No to len za predpokladu, že fotíte a natáčate video naozaj vo veľkom.


Microsoft Image Composite Editor

Ďalšia mimoriadne podarená a bezplatná aplikácia z laboratória Microsoft Research je Image Composite Editor, skrátene ICE. Ide o program na tvorbu kompozitov, teda špeciálnych zložených fotografií, v rámci ktorých vidíte na jednej snímke napríklad cyklistu v rôznych fázach skoku či basketbalovú loptu na celej ceste do koša (stop-motion). Aplikácia je určená pre notebooky a desktopy s operačným systémom Windows (7 až 10) a môžete ju zadarmo stiahnuť zo stránok Microsoftu (www.microsoft.com/en-us/research/product/computational-photography-applications/image-composite-editor).

ICE je veľmi pokročilý panoramatický zlučovač snímok, ktorý používa vyspelé výpočtové modely na plynulé prepájanie nadväzujúcich fotografií z jednej pozície fotoaparátu (ideálne zo statívu, ale nie nevyhnutne). Do programu stačí importovať viacero snímok alebo video, pričom aplikácia sama vykoná ich zošitie. Potom stačí zvoliť spôsob ostrihania a náklonu a výsledná fotografia je na svete. Všetko je jednoduché, vizuálne a intuitívne, vykonané v štyroch krokoch, takže to zvládne aj úplný začiatočník, ktorý s programom tohto typu nikdy nepracoval. Pri zošívaní fotiek so zmenami náklonu nevyhnutne vznikajú nevyplnené miesta, pričom program ponúka výborné riešenie s automatickým dopočítaním scény podľa okolia (Auto complete), čo je dobre známe napríklad aj z pokročilých rastrových editorov, ako je Photoshop (na demonštrovanie si pozrite krátke dvojminútové video, dostupné na stránke na stiahnutie programu). Na orezanie tak máte vždy dosť miesta. Na každej fotke alebo snímke videa pritom možno zvoliť kľúčový prvok na zachovanie, ako je napríklad už spomenutý cyklista či lopta, čím objekt ponecháte na výslednej snímke a vytvoríte impozantnú fotografiu stop-motion.


Vytváranie fotografií stop-motion

Zaujímavý produkt výskumného laboratória je takisto BLINK Cliplets, čo je univerzálna aplikácia pre Windows 10, ktorú si môžete zadarmo stiahnuť cez integrovaný Microsoft Store. Je určená na vytváranie statických snímok s malým pohyblivým elementom, prevzatým z videa. Typicky ide napríklad o statický záber nalievania šampanského, pri ktorom je pohár, fľaška aj ruka zamrznutá, ale prúd nápoja tečie. Iný prípad je statický záber z narodeninovej oslavy, kde sviečky na torte stále plápolajú, alebo statický záber ľudí okolo fontány, ktorá chrlí vodu.

V programe stačí otvoriť nejaký krátky videoklip s dĺžkou 2 až 5 sekúnd (otvoriť môžete aj dlhšie video a vybrať kratšiu časť, ktorá vás zaujíma). Následne sa zobrazí jednoduché okno s dvoma bežcami. Prvým vyberiete jeden moment vo videu, ktorý bude slúžiť ako statické pozadie. Následne pridáte do záberu novú vrstvu a zafarbením vyberiete prvok, ktorému chcete ponechať pohyb. Následne vyberiete čas, ktorý sa použije na časovú pohybovú slučku, a môžete si pozrieť výsledok. Takéto zaujímavé snímky sú veľmi vhodné najmä v rámci obrázkov GIF zdieľaných na sociálnych sieťach či kdekoľvek inde na internete.


BLINK Cliplets

Zobrazit Galériu

František Urban

Všetky autorove články
Microsoft fotografia Microsoft Pix

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať