
Vedci z NASA potvrdili výskyt vodnej pary na Európe, mesiaci Jupitera
Pred štyridsiatimi rokmi kozmická sonda Voyager vyfotila prvé detailné snímky Európy, jedného zo 79 mesiacov Jupitera. Snímky odhalili hnedasté trhliny, ktoré pretínajú ľadový povrch mesiaca. Prieskum Európy sa stal pre NASA prioritou. Dôvodom je možnosť, že môže mať všetky zložky potrebné na život. Teraz medzinárodný výskumný tím prvýkrát zistil výskyt vodnej pary nad povrchom Európy pomocou jedného z najväčších ďalekohľadov na svete, ktorý je umiestnený na Havaji.
Tento objav podporuje myšlienku, že pod ľadovou hladinou tohto mesiaca je tekutý vodný oceán, možno dvakrát väčší ako na Zemi. O svojom výskume informoval tím 18. novembra v časopise Nature Astronomy. Vedci použili na prieskum spektrograf, ktorý meria chemické zloženie atmosféry planéty pomocou vyžarovaného a absorbovaného infračerveného svetla. Molekuly vody emitujú špecifické frekvencie infračerveného svetla pri interakcii so slnečným žiarením.
Ďalšie otázky týkajúce sa vnútorného a vonkajšieho fungovania tohto pravdepodobne obývateľného sveta môžu byť zodpovedané už čoskoro vďaka misii Europa Clipper, ktorá sa má začať v polovici dvadsiatych rokov. Družica Clipper vykoná podrobný prieskum povrchu Európy, jej hlbokého vnútra, tenkej atmosféry i podpovrchového oceánu. Toto úsilie by malo odhaliť ďalšie tajomstvá Európy.
Zdroj: nasa.gov.
Zobrazit Galériu