SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Video: Roboty už dokážu aj hlavičkovať a vyliezť po rebríku

2

Boston Dynamics nie je jediná robotická spoločnosť, ktorá pracuje na dvojnohých a štvornohých robotoch, ktoré zvládnu zaujímavé kúsky. Napríklad Kalifornská univerzita v Berkeley má dvojnohého robota, ktorý sa naučil hlavičkovať. Cassie pozostáva z dvoch nôh a niečoho, čo by sa dalo nazvať trupom. Robot dokáže žonglovať s loptou tak, že ju odrazí od toho, čo by bola jeho hlava, keby nejakú mal.

Tvorcovia predpokladajú, že ak Cassie dokáže hlavičkovať a udržať pri tom rovnováhu, bude schopná robiť aj iné veci, ktoré si vyžadujú dynamický multitasking. Cassie sa naučila hlavičkovať vďaka externému systému snímania pohybu, ktorý sleduje umiestnenie lopty.

Robotici na Tokijskej metropolitnej univerzite zasa vyvinuli malý (7-kilogramový) štvornohý robot, vybavený inerciálnou meracou jednotkou (IMU), 3D kamerou, laserovými diaľkomermi a dotykovými a silovými senzormi. Jeho nohy majú 5 stupňov voľnosti a akýsi protistojný palec, umožňujúci úchop. Vďaka tomu dokáže robotický pes poháňaný minipočítačom Intel NUC samostatne vyliezť na zvislý rebrík bez zábradlia. 

Zatiaľ bol robot vycvičený len na tento špecifický rebrík a na jeho zvládnutie potreboval päť pokusov. Výskumníci chcú systém vypracovať tak, aby dokázal vyliezť na ďalšie rebríky bez predchádzajúceho trénovania.

Zdroj: spectrum.ieee.orgspectrum.ieee.org

Redakcia

Všetky autorove články
stroj robot technika inovácie veda vyskum

2 komentáre

adkoo reakcia na: Video: Roboty už dokážu aj hlavičkovať a vyliezť po rebríku

21.11.2019 13:11
posla toho ako dal na druhy stupienok zadnu pravu nohu, tak moc trenovany nebol. Tu islo iba o naucenie pohyb, ktory musel byt presny. Ziadna adptabilita. Aspon mam taky pocit. To prvy robot ktory hlavickuje lopticku je ina kava.
Reagovať

IQ = 0 v redakcii. reakcia na: Video: Roboty už dokážu aj hlavičkovať a vyliezť po rebríku

21.11.2019 13:11
Zas klamete v nadpise vo vsetkom. Ste to mali nazvat hrackarske polofunkcne alebo nefunkcne roboty z youtubu!
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať